Bilinmeyen Google Chrome Eklentileri

Google Chrome en çok kullanılan tarayıcılardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Google Chrome tarayıcının kullanımını kolaylaştırmak ve özelleştirmek için tercih edilen Google Chrome eklentileri ile internet tarayıcısı deneyiminizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Gelin şimdi birlikte çok bilinmeyen ama günlük internet deneyimi kalitenizi arttıracak eklentileri inceleyelim.

1.    Color Enhancer

Renk körlüğü nedeniyle pek çok kişinin günlük hayatı sekteye uğramaktadır. Bu alanlardan biri de dijital dünyadır. Color Enhancer dijital dünyadaki bu durumu ortadan kaldırmak ve renk körlüğü nedeniyle renkleri ayırt etmekte zorlanan insanlara yardımcı olmak için geliştirilen bir eklentidir. Bu özelliği ile Color Enhancer renk ayarlaması yapmaktadır. Bunun için adım adım renk ve yıldızların yer aldığı kutular arasından en soluk olanların seçilmesi istenmektedir. Bu seçimlere göre ayırt etmekte zorlanılan renkler tespit edilerek, dijital dünyanın daha rahat bir şekilde görülebilmesi için renklerin ayarlanması mümkün hale getirilmektedir.

2.    Go Back With Backspace

2016 yılında Google’da kullanılan küçük ama oldukça kullanışlı bir özellik devre dışı bırakılmıştır. Bu özellik backspace tuşunun pratik kullanımıdır. Önceden backspace tuşuna basıldığında bir önceki sayfaya kolayca dönülebiliyordu. Ancak yazılım değişikliği sonucunda bu özelliği eklentisiz kullanmak imkânsız hale geldi. Bu Google Chrome eklentisi tarayıcınıza kolayca eklenebilir ve böylelikle sayfalarda geriye kolayca gidebilirsiniz. Eklentinin adı da özelliğini gösteren backspace tuşu ile geri git anlamına gelmektedir.

3.    Search By Image

Görsellere özel bir ilginiz mi var? Karşınıza çıkan görsellerle ilgili daha fazla bilgi almak mı istiyorsunuz? O zaman bu özellik tam size göre! Search By Image eklentisi görseli yüklemenize gerek kalmaksızın benzer görsellere kolaylıkla ulaşmanızı sağlayan, küçük ve şık bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Google aramanızda ilginizi çeken bir görselle karşılaştığınızda ve onun hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istediğinizde resmin sağ alt köşesindeki kamera simgesine tıklayabilirsiniz. Böylelikle bu eklenti sayesinde kolayca, hiçbir zahmete girmeden fotoğraf hakkında dilediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu eklenti aynı zamanda istenirse belirli bir ebadın üzerindeki fotoğraf ve görsellerde ortaya çıkacak şekilde de düzenlenebilir.

4.    Google Arts & Culture

Sanata ilginiz mi var? O zaman bu Google eklentisi tam size göre! Sanat sevginizi daima aktif tutmanızı sağlayacak bu eklenti ile yeni sekmeye geçtiğinizde tarayıcınız Russell, Van Gogh gibi sanatçıların eserleriyle donatılmaktadır. Aynı zamanda klasik dönemle sınırlı olmayan bu görseller, zaman zaman sokak sanatçılarının çağdaş eserlerini de size sunabilmektedir. Sanatı her an her zaman görmek ve yaşamak isteyenler için ideal bir eklentidir.

5.    Stay Focused

İnternette çok zaman geçirdiğinizden mi şikâyetçisiniz? Stay Focused burada devreye girmekte ve size pek çok özellik sunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Öncelikle motive olmanızı sağlayan ilginç bir mekanizmaya sahiptir.
  • Bir tohum ektiğiniz eklentide 30 dakika içerisinde kara listenizdeki web sitelerine göz atmadığınız sürece ektiğiniz tohum ağaca dönüşmektedir.
  • Eğer kara listenizde belirlediğiniz o sitelere giriş yaparsanız bu durumda ağaç kuruyacaktır.
  • Dikkat dağınıklığı yaşayan kişilerin odaklanması için aradıkları ortamı sunmaktadır.
  • Dilerseniz ağaçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz kolektif bir sisteme sahiptir.

6.    FoxClocks

Günümüzde global şirket ve firmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. FoxClocks, bu şirketler ve dünya saatlerine ilgi duyan diğer kullanıcılar için mükemmel bir kullanım imkânı sağlamaktadır.

Bu eklenti ile dünyanın her yerinden tüm saatleri görebilirsiniz. Sizlere sunulan bu Chrome eklentisi aracılığıyla saatin nasıl görüleceğini belirleyebilir ve eklentiyi özelleştirebilirsiniz. Saat dilimi veritabanında yer alan güncellemeleri otomatik olarak takip ettiğinden FoxClocks kullanarak doğrudan hatasız saatlere ulaşabilirsiniz.