Bilgisayar İçin 5 Ücretsiz Oyun Aracı

Bir zamanlar tetris ve atari ile başlayan oyun maceramız günümüzde eşsiz bir evrime uğrayarak eğlence anlayışımıza yepyeni bir boyut kazandırdı. Küçücük televizyonlarımıza bağladığımız oyunlara, bugünlerde dev ekran bilgisayar ve televizyonlarımızda, online olarak sahip olmaktayız.

Özellikle Z kuşağının ilgisi altına giren dijital oyunlar, hayatımızı keyifli hale getirmenin çok daha ötesine geçerek yaşamımıza bambaşka pencereler açıyor. Teknoloji ile birlikte hayatımıza giren ve sürekli olarak gelişmeye devam eden dijital oyunlar, pek çok farklı türü ile her birimize hitap edecek nitelikte. Kimimizin favori oyunları simülasyon iken kimimizin ki aksiyon veya spor olabiliyor.

Bu noktada, ilginizi çeken tür fark etmeksizin kaliteli bir oyun deneyimi yaşamanız için bilgisayarınızın donanımlı hale getirilmesi oldukça önemli. Zira iyi bir gamer olabilmek, oyun seviyenizi yükseltebilmek ve deneyimlerinizi kusursuz kılmak bilgisayarınızda bazı oyun araçlarına ihtiyacınız olacaktır. Bunun için bizler, bilgisayarınızda mutlaka olması gereken 5 ücretsiz oyun aracını sizler için bir araya getirdik.

İşte, gerçek oyun severlere hitap edecek birbirinden iyi 5 oyun aracı!

1.  Steam

Valve Corporation tarafından geliştirilen bir oyun platformu olan Steam, ücretsiz olarak oyun satın alabilme olanağı sunan en iyi araçlardan biridir. Dilerseniz Steam’e abone olarak size hitap eden oyunu direkt olarak oynayabilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bunlarla birlikte, Steam üzerinden istediğiniz zaman oyun deneyimleriniz ve becerileriniz hakkında diğer kullanıcılarla iletişime geçebilirsiniz. Geniş bir oyun yelpazesine sahip olan platform, dijital oyun dünyasına yeni giriş yapanlara da bu alanda kendini çok daha üst seviyelere taşıyanlara da uyum sağlıyor.

2.  Discord

Oyun severlerin en çok kullandığı platformlardan biri olan Discord, özellikle strateji ve savaş gibi oyun türlerini tercih edenlerin ilgi odağında. Bunun sebebi ise platformun oyun esnasında takımla aktif bir şekilde iletişim kurması. Oyundayken arkadaşlarınız ile bağlantı kurarak oyunun analizini yapabilir, yeni oyun planları kurabilir ve süreci etkili olarak yönetebilirsiniz.

3.  OBS Studio

OBS (Open Broadcaster Software) Studio, ekran ve video kaydı almanın yanı sıra, canlı yayın yapabilmesi ile özellikle son dönemlerde oldukça popüler. Dijital oyun tutkunlarının oyun oynarken ya da oyun detaylarını paylaşırken ekran kaydı alabilmelerine ya da canlı yayın yapabilmelerine olanak tanıyan OBS Studio, sosyal medyada oyun paylaşımı yapmak isteyenler için kusursuz bir ücretsiz oyun aracıdır.

4.  CCleaner

Profesyonel bir şekilde oyun oynamak herkesin hayalidir. Oyun deneyimlerinizde bilgisayarınızda kasmaların, donmaların ya da ısınmaların olması ise bu hayale gölge düşürebilir. CCleaner, oyun deneyimlerinizi sizler için çok daha verimli ve kaliteli hale getirecektir.

Oyun bilgisayarınızda bulunan ve cihazın performansını olumsuz olarak etkileyen gereksiz dosyaları ayıklayarak temizleyen CCleaner, kesinlikle sahip olmanız gereken oyun araçları listesinde bulunuyor. CCleaner, bilgisayarları temizlemenin yanı sıra, uygulamaları yönetmek, yedeklemeleri otomatikleştirmek ve kayıt defteri sorunlarını düzeltmek gibi geniş bir görev tanımına sahiptir.

5.  MSI Afterburner

MSI Afterburner, oyun süreçlerinizi daha keyifli ve sağlıklı kılmak için ücretsiz oyun araçları arasındaki alternatiflerinizden biridir. Uzun süren ya da bir türlü bırakmak istemediğiniz oyunlar, bir zaman sonra bilgisayarın fan hızının düşmesine ve ısınmasına neden olabilir. MSI Afterburner ise işte tam bu noktada, oyun deneyimleriniz yarıda kalmasın diye devreye girer. Bilgisayarınızın donanım performansını izleyebilmeniz için geliştirilen araç, gereken ayarlamaları yapmanız için sizi uyarır.

Dijital oyun tutkunlarını fazlasıyla işine yarayacağını düşündüğümüz ücretsiz oyun araçları listemiz bu şekilde. Oyun deneyimlerinizi her zamankinden daha iyi hale getirmek için bu uygulamalara ve platformlara sahip olmanızı tavsiye ederiz!