2022’nin Popüler Fintech Fikirleri

Her şeyin dijitalleştiği günümüz dünyasına ayak uydurmak, dönemin gerektirdiği yenilikleri benimsemek ve sunduğu kolaylıklardan en iyi şekilde yararlanmak oldukça önemli. Teknoloji çağına uyum sağlama konusunda bir hayli başarılı olan geleneksel finans sektörü ise yeni bir kavramla dijitalleşmenin hakkını veriyor: Fintech.

2015 yılında hayatımıza giren Fintech, geçtiğimiz birkaç yıl içinde önemli bir ivme yakalamış ve büyümesini hızlandırmıştır. Finans ile teknolojisi bir araya getiren bu kavram, “Finansal Teknoloji” olarak anılıyor. Her geçen gün yepyeni modellerle ve fikirlerle karşımıza çıkan Fintech, gelişmiş bir bankacılık sistemini sunuyor.

Finansal işlemleri çok daha kolay ve güvenli kılan Fintech, yeni girişim fikirleri ile büyümeye devam ediyor. Eğer sizler de yepyeni bir Fintech girişimin temellerini atmayı planlıyorsanız bir araya getirdiğimiz 2022’nin en popüler Fintech fikirleri sizlere ilham olabilir.

Fintech Girişimleri İçin 5 Muhteşem Fikir!

Finansal teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte, pek çok kullanıcı ve yeni girişimciler trendleri ve inovatif uygulamaları yakından takip etmeye başladı. Her geçen gün farklı muhteşem Fintech fikirlerinin çıktığı sektörde, bizler 2022’nin en popülerlerini sizin için derledik.

İşte, bu yılın en çok kullanılan ve dikkat çeken Fintech fikirleri ve uygulamaları!

1.    e- Cüzdanlar

Kişilere kendi finansını yönetme olanağı tanıyan ve kontrolü kullanıcılarının kontrolüne veren e-cüzdanlar, günümüzün en popüler Fintech araçlarından biri olarak kabul ediliyor.

Kullanıcılarına fatura ödeme, çevrim içi satın alma ve çok daha fazlasını sunan e-cüzdan uygulamaları arasında Apple Pay, PayPal, Alipay, Venmo ve Google Play oldukça geniş bir kitleye sahip.

2.    P2P Ödeme Uygulamaları

Kullanıcılarına platformlar arası veri kopyası oluşturan ve bankalar arası hareketleri çok daha pratik hale getiren P2P ödeme uygulamaları, para aktarma işlemine yepyeni bir boyut kazandırdı.

Kişilerin kayıt oldukları bankadan diğer bir bankaya kolaylıkla para göndermesini bir hayli hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçlayan bu yazılım, kripto para dünyasında da etkin bir şekilde kullanılmakta.

3.    Kredi Verme Uygulamaları

Fintech’in kredi işlemlerini sorunsuz bir şekilde yönetebilmesi için geliştirdiği bu fikir, aslına bakarsanız P2P uygulamalarının bir uzantısı diyebilirsiniz. Fintech kredi verme uygulamaları, kredi alanlar ve kredi verenler arasında köprü görevi görmektedir.

Borç almak ya da borç vermek için üçüncü bir kuruluşa olan gereksinimi ortadan kaldıran Fintech kredi verme uygulamaları, tüm kredi prosedürlerini birkaç dakika içerisinde tamamlar. Üstelik en düşük faiz orandan nakit sunmak için piyasa ile rekabet halinde olan Fintech kredi uygulamaları, 2022 yılının en popüler fikirleri arasında yer alıyor.

4.    Kişisel Finans Yönetim Uygulamaları

Kişilerin finans yönetimi ihtiyacına yenilikçi bir şekilde cevap veren Fintech kişisel finans yönetim uygulamaları, kullanıcılara kendi gelirlerini ve birikimlerini yönetme imkânı sunuyor. Bu kişisel para yönetimi yazılımı, harcamaları ve gelirleri gerçek zamanlı olarak takip etmeyi mümkün kılmakla kalmaz. Aynı zamanda, kullanıcılara finansal öneriler ve ipuçları sunan uygulamalar, günlük işlemlerini ilgi çekici görsellerle anlaşılır kılar. 2022 senesinde en çok tercih edilen finansal yönetim uygulamaları arasında; Mint, Clarity Money, Personal Capital, Spendee ve Prism bulunuyor.

5.    Kripto Para Uygulamaları

Finans sektörüne hızlı bir giriş yapan ve alternatif bir döviz olarak kendisine iyi bir yer edinen kripto para hem işletmeler hem de bireysel kişiler tarafından tercih ediliyor. Birçok uygulamanın bulunduğu kripto para sektöründe Coinbase, Binance, Fundsbarter, Bitfinex ve bitFlyer en dikkat çeken platformlar arasında öne çıkıyor.

2022 yılının en popüler Fintech fikirlerini sizin için bu şekilde sıraladık. Kendi Fintech girişim hikayenizi yazabilmeniz ve başarılı sonuçlar elde etmeniz için bu fikirlerden besleneceğinizi umuyoruz!