Network Marketing Nedir?

Yeni nesil pazarlama yöntemleri arasında yer alan network marketing, çok katlı pazarlama anlamına gelir. Kişinin tamamen kendi çabasına bağlı olarak kazanç elde ettiği sistemde, pazarlama yöntemi memnuniyet ve tavsiye şeklindedir.

Araştırmalar sonucu en kolay satışın birebir tavsiyeler yoluyla gerçekleştiğine inanan girişimciler bu yöntemi yaygınlaştırarak, herkesin kendi payını almasını sağlarken, reklam ve pazarlama kapasitesini de oldukça yükseltmektedir.

Network Marketing Nedir?

Network marketing, ağ pazarlama olarak bilinen bir sistemdir. İlk defa Amerika’da Carl Rehnborg’un kurduğu bir şirketle bu pazarlama yönteminin kullanıldığı bilinmektedir. Üretilen ürünlerin direkt kişiler bazında kataloglar göstererek veya kullanıp tavsiye ederek satış gerçekleştirmeleri yoluyla yapılmaktadır. Satış gerçekleştiren her kişi bu satışından yüzdelik bir pay elde etmektedir.

Bu yöntemin kullanışlı tarafı, ürünün halka ulaşana kadar çeşitli mekanizmalara uğramaması, yani kendi fiyatı üzerine yüksek meblağlar eklenmeden direkt olarak sunulmasıdır. Böylece satış yapan da, alan da fayda elde etmektedir. Satış yapan kişi hem uygun fiyata satış gerçekleştirir hem de kar yaparak kazanç elde eder. Müşteri ise malın ilk belirlenen fiyatını öder ve fazla para vermekten kurtulmuş olur. Fiyatlar genel olarak sabit kaldığı için müşteri memnuniyeti ve satış oranı artar.

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Network marketing sistemi uygulanırken bir ürün kullanılır, diğer kişilere üründen elde edilen faydadan memnuniyetle bahsedilir ve süreç sonunda ürün tavsiye edilir. Burada kişinin konuşma becerisi ve anlatım yetenekleri devrededir. Gerçekten karşı tarafın ilgisini çekecek, doğal bir şekilde kullanım ve yararlardan bahsedildiğinde müşterilerin etkilendiği belirtilmektedir. Somut örneklerle desteklenen anlatımlar ise çok daha etkili sonuçlar doğurmaktadır.

Bu sistemde yükselmek ve ilerlemek de mümkündür. Satış yapan bir kimse, kendisine bir takım kurabilir ve takıma liderlik edebilir. Bu durumda hem kendi satışlarından hem de ekibinin satışlarından kar elde ederek kazancını genişletebilir.

Network marketing sisteminin bir diğer güzel tarafı ise istenilen zaman aralığında kişinin satış gerçekleştirme özgürlüğünün olmasıdır. Kişinin günlük yaşamını aksatmadan, istediği vakitte pazarlama yapmasına imkân tanınır.

Network Marketing Sistemleri Nelerdir?

Network marketing sistemleri, eğitimlere dayalı ilerlemektedir. Bu eğitimlerin özelliklerini ve kişilerden beklenen nitelikleri birkaç maddede özetleyelim:

  • Ürünü doğru tanımak, yorumlamak ve tanıtmak satış temsilcisinin ilk görevidir.
  • Ürünü tavsiye ederken ikna edici bir dil kullanma yöntemleri eğitimlerle pekiştirilir.
  • Eğitimlerde network ile klasik pazarlama arasındaki farklara değinilmektedir.
  • Bu konuda yazılan kitaplardan kişisel olarak ve eğitimle faydalanılabilmektedir.
  • Liderlik eğitimleri ile alt kademede yer alan kişileri nasıl yönlendirmek gerektiği konusunda bilgilendirme yapılır.
  • Doğru iletişim kurarak nasıl başarılı olunacağı hakkında tecrübeler aktarılır.
  • Eğitimler internet üzerinden online olarak, eğitim setleri yoluyla, seminerler vasıtasıyla veya üniversiteler yoluyla gerçekleştirilebilir.

Günümüzde giderek yaygınlaşan network marketing sistemleri; hızlı, pratik ve kişisel olarak değerlendirildiğinde zaman konusunda özgürce hareket imkanı veren bir yöntemdir. Bu yöntemle ciddi kazanç elde ederek, başarılarını artıranlar olduğu gibi; işi ciddiye almayarak, yarı yoldan dönenler de mevcuttur.

Network marketing sisteminde doğru iletişim, doğru hedef kitle ve doğru tanıtım ile başarı kapıları kolayca açılabilmektedir. Kişinin kendi çabası ve gayretinden başka herhangi bir dış etkene maruz kalmadığı bu yeni iş sektörü, ev hanımlarından esnaflara ve daha pek çok farklı meslek grubuna cazip gelmekte, insanlar kendilerini doğrudan pazarlama konusunda oldukça geliştirmektedir.

Özgüven ve çalışma disiplini olan herkes, alacağı eğitimler ile kendini geliştirerek kolayca network marketing yapabilmektedir. Zaman ve mekân sınırından muaf olan bu yöntem, gelecekte de kendisini güncelleyerek varlığını devam ettirecek potansiyele sahiptir.