Google Benim İşletmem (Google My Business)

Google Benim İşletmem, işletme sahiplerinin Google’a kayıt yaptırarak, kendi sitelerinin görünürlüğünü artırmasını sağlar. Özellikle yeni ve küçük işletmelerin, hedef kitlelerine ulaşması açısından oldukça faydalıdır. Google My Business işletmelerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.

Yerel işletmelerin, bulunduğu alanda daha fazla kişiye ulaşmalarını sağlayan sistem, SEO çalışmaları açısından sitenizi optimize etmektedir. Böylece sadece bulunduğunuz lokasyonda değil, Google arama sonuçlarında da ön planda yer almayı başarabilirsiniz. Bunun için anahtar kelimeleri doğru kullanıp, güncel gönderi ve kampanyalar hazırlamalısınız. SEO çalışmasının ardından işletme hesabınız ile ilgili görsel içerikler eklemek, dikkatleri daha kolay üzerinize çekmenin bir yoludur.

Google Benim İşletmem Ne İşe Yarar?

  • Google Benim İşletmem sayesinde kullanıcılar, işinizle ilgili bir arama yaptığında sizin sitenizle karşılaşır. Böylece daha fazla etkileşim kurma şansı yakalayarak, müşteri sayınızı artırabilirsiniz.
  • İşletme profiliniz sayesinde arama sonuçlarının sağ tarafında kutucuk biçiminde ve Google Haritalarda yer almanız mümkün olur.
  • İşletmenizle ilgili yapılan yorumları görebilir, onlara yanıt verebilirsiniz.
  • Ürünlerinizle ilgili resmi bilgileri paylaşabilir, ürün fotoğrafları ekleyebilirsiniz.
  • Kullanıcı yorumlarını silmek gibi bir alternatifiniz olmadığı için, rahatsız edici ve yanıltıcı yorumları Google’a bildirerek kaldırılmasını talep edebilirsiniz.
  • Dikkat çekici görseller ekleyerek, işletme hesabınızın kullanıcılar üzerinde merak uyandırmasını sağlayabilirsiniz.
  • Herhangi bir masrafta bulunmadan sektörünüzle ilgili aramalarda kullanıcılara ulaşabilir, satış oranlarınızı artırabilirsiniz.
  • Harita özelliği sayesinde kısa mesafelerde bulunan kişilerin dikkatini çekerek, işletmenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem kullanabilmek için öncelikle bir gmail hesabınızın olması gerekir. Gmail hesabınız ile Google My Business üzerinden oturum açtıktan sonra burada yer alan konum ekle butonu ile işletmenizin konumunu eklemelisiniz. Bu işlemin ardından isim, adres, işletmenizin bulunduğu kategori ve web adresi gibi bilgileri doğru ve hatasız biçimde eklemelisiniz. Bu işlemleri yaparken muhakkak doğru bilgiler aktardığınızdan emin olmalısınız.

Google Benim İşletmem yapılan kayıt işlemlerinin ardından açık adresinize posta aracılığı ile bir doğrulama kodu gönderecektir. Bu kodu Google My Business hesabınıza girerek işletme hesabınızı aktif duruma getirebilirsiniz. Bundan sonrasında sektörünüzü ilgilendiren aramalarda ve haritalar bölümünde işletmeniz açık bir şekilde görünür hale gelecektir.

Google My Business ile işletme hesabınıza fotoğraf yüklemek veya hesabınızdan fotoğraf kaldırmak çok kolaydır. Fotoğraf eklemek için işletme profilinize girip, “yayınla”  sekmesinden “fotoğraf/video ekle” bölümüne tıklamanız ve dosyaları bilgisayarınızdan seçerek yüklemeniz yeterlidir. Dilerseniz görsellerinize açıklamalar eklemeniz de mümkündür. Daha sonra “yükle” butonuna tıkladığınızda fotoğraf/video ekleme işleminiz tamamlanır.

Google Benim İşletmem ile görselleri kaldırmak için hesabınıza giriş yaparak profilinize tıklamalısınız. Daha sonra “fotoğraflar” sekmesine giderek burada yer alan üç nokta (…)  biçiminde görünen menüden “sil” seçeneğine tıklayarak istediğiniz görselleri kaldırabilirsiniz.

Google My Business ile adres değişikliği durumlarında bilgi sekmesinden adresinizi kolaylıkla güncelleyebilirsiniz. İşletme hesabınızı kullanmak istemediğinizde kapatabilir, hesabınızı silebilirsiniz. Bunun için işletme sahibi olmanız ve öncelikle tüm konum bilgilerinizi kaldırmanız gereklidir. Google Benim İşletmem hesabını kapattığınızda bu işlemi geri alamazsınız. Bu nedenle hesabı silmek yerine profil sahipliğini aktarma seçeneğiniz mevcuttur.

Google Benim İşletmem Ücretli mi?

Google Benim İşletmem tamamen ücretsiz bir sistemdir. İşletmelerin tanınırlığını artırmak ve kısa mesafelerde yer alan ihtiyaçlarını gidermek için kullanıcıları doğru yönlendirmek adına planlanmış bir uygulamadır.

İşletme hesabınız aracılığı ile Google Ads sayfasını kullanarak reklam verebilirsiniz. Dilerseniz konum bazlı reklam oluşturarak çevrenizdeki müşteriler tarafından daha kolay keşfedilebilirsiniz.