Youtube’a Alt Yazı Nasıl Eklenir?

Youtube alt yazı ekleme, birçok konuda içerik üreticilerine avantaj sağlayan bir işlemdir. Özellikle işitme engelliler ve farklı dilde video içeriği takip edenler için son derece kritik bir öneme sahip olan videoya alt yazı ekleme, son derece basit birkaç adımdan oluşur. Youtube söz konusu olduğunda ise alt yazı işlemi çok daha kolay ve hızlıdır.

Youtube alt yazı ekleme işlemi Youtube’un özel aracı olan Youtube Studio üzerinden gerçekleştirilir. Birden fazla yöntemle alt yazı ekleyebilme imkânı sunan Youtube, otomatik olarak alt yazıları aktifleştirme imkânı da vadeder. Aynı zamanda Youtube Studio üzerinden farklı dillerde alt yazı oluşturmak ve bu alt yazıyı videoya uygun şekilde entegre etmek de olanaklıdır.

Youtube Otomatik Alt Yazı Ekleme

Youtube otomatik alt yazı ekleme işlemi her ne kadar manuel olarak gerçekleştiriliyor olsa da Youtube Studio aracı, özel olarak içerik üreticisinin yerine birçok işlemi tamamlar. Youtube Studio, her şeyden önce içerik dilini algılar ve farklı dillerde alt yazı ekleme seçeneği sunar.

İçerik dilinin Youtube tarafından anlaşılmasında bir diğer önemli etken video yükleyicisinin dil ayarlarıdır. Dil ayarları üzerinden Youtube otomatik alt yazı ekleme işlemleri kişiselleştirilebilir. Üstelik her bir video için farklı ayarlar kullanmak mümkündür.

Youtube alt yazı ekleme işlemleri adım adım şu şekildedir:

  • İlk olarak Youtube Studio’da oturum açın.
  • Sol tarafta profil kısmının altında yer alan “Alt yazılar” seçeneğini açın.
  • Açılan pencerede daha önce yüklediğiniz videolar görülecektir. Burada Youtube alt yazı ekleme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz videoyu seçin.
  • Daha sonra “Dil Ekle” bölümüne geçin ve Youtube’un otomatik olarak algıladığı diller arasında tercihte bulunun.
  • Son olarak “Ekle” butonun tıklayın.

Adım adım Youtube otomatik alt yazı ekleme işlemlerinin belirtildiği gibi tamamlanmasının ardından seçilen video içerik için otomatik alt yazı tanımlanacaktır.