Franchise Sahibi Olabilmek İçin Sorulacak 5 Soru

571

Girmek istediğiniz iş türüne bakılmaksızın girişimciliğin yolculuğu riskler ve zorluklarla doludur. Bu güçlüklerle yüzleşmek için kendi başınıza kalmanız korkutucu olabilir, ancak bir franchise sahibi olursanız, yol boyunca size yardımcı olması için bir ortaklığa (franchise ana şirketi) sahip olursunuz. Girişimci Kaynağı franchise-ticaret koçluğu şirketinin kurucusu ve CEO’su Terry Powell, “franchise sahibi tarafından yerine getirilen destek sistemleri işi daha da basitleştiriyor” dedi. Bağımsız bir işletmenin aksine, sahibinin franchise edinilebilecek kaynaklara sahip olmadan tüm mevcut seçeneklerde dolaşması gerektiği için her şey test edilmiş ve kanıtlanmıştı. ”

Franchise Pazarlama Sistemleri Başkanı Chris Conner, “Ekip çalışması, marka bilinci oluşturma, ölçek ekonomileri ve pazarlama mekanizmaları, franchise alanlarına yeni bir iş başlatırken başarısızlık riskini azalttı” dedi. “Franchise sistemleri yeni bir girişimci tarafından kullanılamayacak eğitim, destek ve altyapı öneriyor ve bir işletme sahibi olma ve işletmeyi kârlılığa dönüştürme konusunda daha kısa bir öğrenme eğrisi sağlamalıdır.”

Sıfırdan İnşa Etmek Yerine, Bir İşi Büyütmek İstiyor Muyum?

Bazı girişimciler kendi benzersiz fikirlerini hayata geçirmek istiyorlar. Bazıları ise başkalarının fikrini almak ister ve mevcut olduğu noktadan büyümeye çalışırlar. İkinci kısıma girerseniz, franchising sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Powell, “Bir franchise sahibi olarak bir iş büyütme işindesiniz”. “Girmekte olduğunuz endüstrinin geçmiş bilgisine sahip olmak gerekli olmayabilir, ancak yerine getirilen sistemleri takip etmeniz ve sürekli büyümeye doğru ilerlemeniz gerekiyor.”

Kurallara Uymaya Hazır Mıyım?

Yeni girişimcilerin kurucuları, statükoyu bozmak ve yeni bir şeyler yaratmak için endüstrinin “kurallarını” çiğnemeye çalışıyorlar. Franchise’lar, diğer taraftan ana şirketleri tarafından yerine getirilmiş olan kurallara uymaları durumunda başarılı olurlar.

Aklımda Belirli Hedeflerim Var Mı?

İyi franchise sahiplerinin bir takım hedefleri, ihtiyaçları ve beklentileri olduğunu ve işi, bu istekleri karşılayacak bir araç olarak nasıl kullanacaklarını bilirler. Bu somut hedefler olmadan, umut ve duygular üzerine kurulu bir iş modeli arıyorsanız bu, bir girişimin fizibilitesini değerlendirmek için doğru bir yol değildir.

Risk Almayı Ve Başlangıçta Finansal Kaybı Göze Alabilir Miyim?

Yerleşik bayilikler kesinlikle girişimciliğin doğasında olan birçok riski en aza indirgemekle birlikte yüzde yüz garantisi yoktur. Conner, yeni franchise şirketlerinin çoğu zaman, tüm risklerin iş dünyasında franchiseların alınmış olduğuna ve başarısız olmayacağına inanmakta hata yaptığını söyledi.

Bayilikler, franchise’lara güvenlik, optimal fırsat, rehberlik ve birçok fayda sağlıyor.. Fakat sonunda her zaman başarısızlık ihtimalide olabilecek birşey. Her zaman en kötü durum örneklerini dikkate alınmalıdır. Yeni bir oluşum ilk birkaç ayda daima para kaybeder, bu nedenle kendinizi “zayıf” başlangıç ​​döneminde görebilecek kadar mali açıdan istikrarlı bir şekilde bulunmanız önemlidir. Bir franchise sahibi olabilmek için, franchise ücretlerinin üstünde, altı aylık işletme sermayesine (yaşam masrafları artı sabit işyeri masrafı masrafları) sahip olmalısınız.

Bir Danışmanım Var Mı?

Bir franchise sahibi olarak, ana şirketinizin eğitiminden ve desteğinden faydalanacaksınız. Ancak herhangi bir girişimci, hangi sektörde olursa olsun, yardım ve tavsiye alabilmek için güvenilir bir rehber ya da koç sahibi olmalıdır.

Powell, “Bir antrenör harika bir sondaj tahtası olabilir ve sizi kör noktalarınızın ötesine farklı açıdan bakmak için size yardımcı olabilir” dedi. Bir işyeri sahibine veya alternatif meslek antrenörüne danışın, yardım istemeye korkmayın, franchising yoluyla girişimcilik peşinde olanlar için çok değerlidir.

Conner, potansiyel bayilere piyasa araştırması yapmalarını ve bir franchise yatırımına karar verirken mümkün olduğunca çok insanla konuşmalarını kabul etti. Conner “İş dünyası kötü kararlarla ve kötü planlanmış iş fikirleriyle doludur” dedi. “Franchising, bu yoldan daha etkin bir şekilde gidip neye bulaştığınızı anlamanızı sağlar.”