Uzun Çalışma Saatleri Sonrası Dinlenmek İçin Neler Yapılmalı?

607

Geç saatlere kadar çalışmanız gerektiğinde ya da kendinizi uzun çalışma saatleri sonrası masanızda uyukluyor halde buluyorsanız, günün sonunu zor görecek gibi hissedebilirsiniz. Günümüzde belirlenen klasik çalışma saatleri de o kadar yorucudur ki bir de üstüne mesai saatleri eklenince durum akıl almaz bir hale geliyor. Bu sebeple çoğu ülkede çalışma saatleri kısaltılmaya başlanmıştır. Ancak bu konuda endişe etmeyin, her şeyin nasıl bir çözümü varsa uzun bir günü en sağlam bir şekilde atlatmanın da yolları vardır.

Özellikle bir girişim sahibiyseniz ya da aklınızdaki girişim fikrini gerçeğe kavuşturma adımlarını atma sürecindeyseniz çalışma saatleri uzar gider. Bu noktada, kendinizi ve en önemlisini aklınızı dinlendirmeniz çok önemlidir. Kaybedecek vaktiniz yok, biliyoruz. Ancak bu en önemlisi kendiniz ve daha sonra girişiminizin sağlıklı gidişatı için önem arz ediyor.

Uzun çalışma saatleri sonrası dinlenmek için yapılabilecek pek çok şey vardır. Bunlardan en önemlisi uyku saatlerinizin olabildiğince düzgün olmasıdır. Araştırmalara göre 7 saat aralıksız bir uykunun 8 ya da 9 saatlik bir uykudan daha iyi geldiği gözlemlenmiştir. Uzmanların dediğine göre her kişi zaman geçtikçe bir çeşit “uyku borcu”na sahip oluyor. Uyku borcu şu şekilde açıklanabilir; örneğin Pazartesi’den Cuma’ya kadar her gece 7 saat uyudunuz, geri kalan kayıp 5 saati hafta sonunda tamamlamanız gerekir – uyku borcunuzu ödemedikçe de bünyeniz yorulmaya başlayabilir. Uyku düzenini belli bir raya oturtmanın yanı sıra çoğu kişi kısa uykuların, kestirmelerin üretkenliğe yardımcı olduğuna inanıyor. Bu kestirmeler 20 dakikadan fazla sürmemeli.

İşinizi kendi sisteminizi göre ayarlayın, eğer mümkünse. Çoğumuz sabahları daha kolay odaklanır, bazılarımız ise geceleri. Kendi bünyeniz ve çalışma alışkanlığına göre çalışma düzeninizi oluşturmak isteyebilirsiniz.

Düzenli olarak spor yapmanın kaybedilen enerjiyi geri kazanmaya yardımcı olduğu biliniyor. Her ne kadar yoğun bir iş gününe başlamadan önce ya da sonra düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışın. Spor yapmaya vaktiniz yoksa en az 15 dakika yürüyüş yapmak bile bedeninize iyi gelecektir.

Bu önerilenlerin yanı sıra düşük tempoda müzik dinlemek, sağlıklı beslenmek, vitamin almak, su dengenizi korumak ve kahvaltı etmek de uzun çalışma saatlerine dayanıklı hale gelmenize yardım edebilecek çözümler olarak biliniyor.