Çalışanlarınızı Motive Edebileceğiniz Yöntemler

619

Şirketinize tüm kalbinizle inanmak oldukça güzel bir histir. İçinizdeki girişimci ruh sizi motive ettikçe daha da sıkı çalışıp yaptığınız işe inanmaya her daim devam etmelisiniz. Ancak bu motivasyon çalışanlarınızda her daim mevcut olmayabilir. Bu noktada düşük motivasyon seviyesini yükseltmek için en iyi müdür ve patronlar bile kalıpların dışına çıkıp çalışanlarını motive edecek farklı yollar bulmalıdır.

Onlara güvendiğinizi belli edin. Onlara güvendiğinizi ve bağlı olduğunuzu belli ettiğinizde aranızdaki bağların daha da güçleneceğini farkedeceksiniz. Güven elde edilmesi zordur ve uzun bir süreç gerektirir, bunu unutmamakta fayda var.

Haftalık hedefler belirleyin. Uzun vadeli planlar ile çalışanlarınızı strese sokmak yerine onlara haftalık hedefler vermeyi denemelisiniz. Haftalık hedefleriniz gerçekçi ve herkesin uygun bulacağı şekilde olmalıdır.

Çalışanlarınıza bir amaç verin. Çalışanlarınızın her gün bir amaç ya da hedef olmadan işe gelmesi bir süre sonra onların canlarını sıkabilir ve monoton bir iş hayatına sahip olmaları ile sonuçlanabilir. Bu sebeple bir önceki madde üzerinde de belirttiğimiz gibi ekibe haftalık hedefler belirleyerek işe başlayabilirsiniz.

Olumlu olun, olumlu davranın. Sizin enerjiniz çalışanlara ve hatta bulunduğunuz ortama da yansır. Ortamda gerginlik olduğunda da çalışanların motivasyonu hızlıca düşebilir. Her daim olumlu olun ve çalışanlarınıza olumlu davranın. İşe yaradığınızı kısa zamanda göreceksiniz.

İletişim kurun. Çalışanlarınızla belli bir sınır üzerinden de olsa iletişim kurmak her zaman işinize yarayacaktır. Onlarla iletişim kurup, dertlerini, şikayetlerini ve düşüncelerini dinleyin, çalışanlarınıza önem verdiğinizde onlar da size ve şirkete aynı şekilde davranacaktır.

Bir takımı değil, bireyleri motive edin. Takım çalışması her zaman önemlidir ancak her daim takımı övmek ya da ödüllendirmek yerine zaman zaman bireyleri kişisel olarak motive etmeye de bakmalısınız. Bunu yapmak için küçük ödüller verebilir ya da “Haftanın Elemanı”, “Ayın Çalışanı” gibi kampanyalar ortaya çıkarabilirsiniz. Bu onları hem heyecanlandıracak hem de motive edecek.

Kapınız her daim açık olsun. Bir dertleri ya da sorunları olduğunda çalışanlar size danışabileceğini bilmelidir, bu nedenle kapınızı her daim açık bırakmaya bakın.