İş Fikri Ve İş Modeli Arasındaki Fark

Bir girişimciyseniz süreç boyunca pek çok iyi ve kötü durum ile karşılaşmış, gerektiğinde fedakarlık yapmış ve zorluklara göğüs germişsinizdir. Bunca aşama içerisinde harcadığınız bütün zaman, enerji ve çaba girişiminizi başarıya götürecek bir fikri geliştirmek üzerine kuruludur.

Harika bir akşam yemeğini düşünün: en iyi malzemeler ile saatler boyunca süren bir hazırlık aşamasından sonra hazırlanmış bir akşam yemeği. Şirketinizin sunduğu ürün de buna benzer bir süreçten geçecektir ve herkesin istediği bir ürün haline gelecektir. Bu noktada önemli olan husus başarının iş fikrinde değil iş modelinde yatıyor olmasıdır.

Bir işe başlarken sahip olduğunuz kararlılık iş fikrinizin şekillenmesine yardımcı olur. İşte bu girişimci ya da işletme sahiplerinin kendilerini kanıtladıkları noktadır! Peki iş modeli ve iş fikrini nasıl ayırt edebilirsiniz? İkisi de oldukça önem arz ediyor olsa da aralarında birtakım farklılıklar mevcuttur.

Aralarındaki farkı şu şekilde açıklamak mümkündür: bir iş fikri yeni bir anlayış üzerinden kişisel teknolojiyi yaratmak üzerine kurulu olurken bu fikri Apple bir iş modeli haline dönüştürmüştür. Konuya başka bir örnek ile göz atalım: hızlı, lezzetli ve uygun fiyatlı bir şekilde hamburger yemek yemek isteyenlere McDonalds’ın iş modeli çözüm sunmuştur.

Farkı görebiliyor musunuz? Dünyayı değiştirmenin yollarını arayan girişimciler kendi dünyalarında iş fikirlerini iş modellerine dönüştürüyor ve hazırladıkları ürünleri başarıyla pazara sunuyor. Ancak her iş modeli benimsenmeyebilir ve işe yaramayabilir; iş modelinizi doğru bir şekilde tasarlamanızda fayda vardır.

Bir fikir geliştirip onu mükemmel bir hale getirirken bir sonraki adımınız asıl iş modelini inşa etmek ve şekillendirmek olmalıdır: bu iş modeli müşterinizin istekleri ve beklentilerine cevap vermeli ve pazara uygun hale getirilmelidir. Eğer ürününüz, sunduğunuz hizmet ya da markanız istenilen sonuçlarını vermezse, iş modelinizde birtakım problemler olabilir. Şunu unutmamalısınız ki iyi bir modele sahip iyi bir fikir dünyayı değiştirecek güce sahip olabilir.