Pinterest Yemek İçin; Shazam

527

Hayaldi, gerçek oldu! Pinterest yepyeni bir özelliğini pazara duyurdu: yemek için Shazam.

Aslında bu uygulama HBO’da 4 sezondur gösterilen “Silicon Valley” (Silikon Vadisi) adlı dizide çoktan gündeme gelmişti. Kuluçka merkezi olarak sayılan bir ev içerisinde yaşayan girişimci ve mühendislerin yaşantılarından izlenimler sunan dizideki karakterlerden biri bu uygulama ile yatırım alıyordu. Dizide fotoğrafını çektikleri yemekleri söyleyen “SeeFood” adını verdikleri bir uygulama üzerine çalışıyorlardı.

Pinterest aslında bu uygulamanın benzerini ortaya çıkardı diyebiliriz. Bu benzerliği ilk önce The Verge farketmişti. The Verge’e göre benzerlikler ayrı ve tamamen tesadüfi.

Pinterest ekibinin geçtiğimiz günlerde duyurduğu “Lens” adlı uygulama yemeğin ne olduğunu tanıyan bir kamera özelliği taşıyor: uygulama kullanıcın fotoğrafını çektiği görseldeki içerik ile kullanılan tarifleri ortaya çıkarıyor. Örneğin kullanıcılar restoranda ya da herhangi bir yerde yedikleri yemeğin fotoğrafını bu uygulamayı kullanarak çektiklerinde web sitesi kameranın tanıdığı yemeğe dair tarifleri getiriyor.

Lens adlı uygulamayı Pinterest beta versiyonundan önce Şubat ayında duyurup fotoğraf tanıma özelliğine sahip bir sistem üzerine çalıştıklarını dile getirmişti. Şu anda şirketin söylediklerine göre Lens 750 kategoriden fazla içeriği tanıyabiliyor, gelişmiş sistem ise bütün yemekleri tanımlayabiliyor. Şirketin duyurduğu iki yeni diğer özellik ile belirli tarifleri bulabilecek ve puanlarına bakabiliyor olacağız.