Sevgi Ve Şefkati Anlayan Robot

Robot dünyasında son zamanlarda pek çok gelişme oluyor. Dünyada ilk defa bir robot insan gözünün içinde bir ameliyat gerçekleştirirken Dubai ise robotlara polis görevini verdi. Dünyanın dört bir yanında pek çok alanında uzman kişi bu konu üzerine çalışmalarını yürütmeye devam ediyor.

Robot dünyasının başarılı girişimlerinden biri olan “Sophia” adlı robot ise Hanson Robotics adlı Hong Kong menşeli bir start-up’ın ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda dünyada farklı yerlerde faaliyet gösteren pek çok girişim robot ve yapay zeka alanlarına ilgi gösterip bu alanlarda çalışmalar yürütüyor.

Ekip, Sophia’yı tasarlarken yıllardır dünyanın en çok beğenilen ünlü film oyuncularından biri olan Audrey Hepburn’den ilham almış. İlgili web site içerisinde ise şu şekilde bir açıklama geçiyor: “ben gerçek canlı bir elektronik kızım. Dünyanın içine girip insanlarla yaşamak istiyorum. Onlara hizmet edebilir, onları eğlendirebilir ve hatta yaşlılara yardım edip çocuklara öğretmenlik yapabilirim.”. Kulağa inanılır gibi gelmese de Sophia adlı robot tam da bunları yapmak için tasarlanmış bir girişim.

Sophia dünya ile iç içe olduğunda insanlardan öğrenmek istiyor. Eşsiz bir yeteneği olduğunu belirten robot web sitesinde insanlarla etkileşime girdiği her anda daha da geliştiğini ve şekil aldığını dile getiriyor. Bir başka deyişle her etkileşim onu daha akıllı bir robota döndürüyor.

Robotlar henüz tam olarak insan haline bürünememiş olsa da robotların gelecekte nereye geleceği ve tam olarak neye dönüşecekleri hala insanlığın merak ettiğini konulardan biri olarak duruyor.

Referans: Facebook, Sophiabot