Ikea Ve Nasa Birlikte Proje Üretiyor

IKEA, uzun zamandır kendi sektöründe gerçekleştirdiği pek çok yenilikçi çalışma ve proje ile ses getirmiş bir marka olarak tanınıyor. Özellikle yeni medya alanında tasarlamış olduğu yaratıcı reklam kampanyalarıyla öne çıkan marka şimdi NASA bünyesinde bulunan Amerikalı uzay uzmanları ile çalışmaya başlıyor. Her iki taraf beraber çalışarak bir proje kapsamında yoğun nüfuslu şehirlerde mobilya yapmanın yollarını arayacak.

İsveç menşeli mobilya şirketi IKEA alanında uzman kişilerden oluşturduğu tasarım ekibini Utah bölgesinde bulunan bir astronot eğitim merkezine göndermeye hazırlanıyor. Bu ekip üç gün boyunca uzay ortamına hapsediliyor olacak; bunun amacı ise sıkışık ve sınırlı tutulmuş alanlarda karşılarına çıkabilecek engelleri daha iyi anlamalarını sağlamak.

IKEA ve NASA’nın beraber yürüttüğü bu projeye IKEA’nın Yaratıcı Lideri Michael Nikolic önderlik etmekte. IKEA’dan Michael Nikolic, bu ilgi çekici işbirliğinin sebebini ve konu hakkındaki düşüncelerini şirketin basın bülteni kapsamında halk ile paylaştı.

İlgili basın bülteninde şunları söyledi: “Bu koleksiyonun temel noktası Dünya üzerinde sahip olduklarımızın değerini bilmek ile alakalı: insanlıktan bitkilere, sudan havaya kadar her şey ile alakalı. Bunun yanı sıra günlük hayatımızda ihmal ettiğimiz, ait olma hissi ve farklılık ile de ilişkisi var. Bu yolculuğun sonrasına harika hissediyor olacaksınız.”

Basın bülteninde söylediklerinden de anlaşıldığı gibi her iki taraf da toplumun ilgisini çekecek ve deneyim ve aidiyet ile alakalı ilişkilendirilebilecek bir proje üzerinde çalışıyor.

Utah’a gönderilen tasarım ekibinin uzay temalı bir proje üzerine mi çalıştığı yoksa deneyimden ilham alıp mobilyalar tasarladığı ise merak konusu olmaya devam ediyor. Şu anda beklentilere ve söylenenlere göre IKEA NASA ile uzay sandalyesi teması üzerinden birtakım projeler yürütüyor. İlgili projenin sonuçlarını görmek için her iki tarafı da yakın takibe almanızı öneririz.