Jeff Bezos Açıklıyor, Uzayda Kurulacak Yeni Medeniyet Nasıl Olacak?

Amazon CEO su ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos‘un, ABD’nin başkenti Washington’da yaptığı özel bir toplantıda uzayda kurmak istediği medeniyete ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Jeff Bezos; ”Uzayda kuracağımız uygarlıkta doğal afetlere yer olmayacak”dedi.

56 yaşındaki girişimci, kendi kendini idame ettirebilen uzay kolonilerinde iklim koşullarının hep ideal değerlerde olacağını ve doğal afetlerin görülmeyeceğini belirterek, Güneş sisteminin trilyonlarca insana ev sahipliği yapacağını açıkladı. Bununla birlikte Bezos, uzay medeniyetinin temel amacının Dünya’daki yaşamı korumak olduğunu söyledi.

Princeton Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar bilimi mühendisliği öğrencisiyken o dönem hocası olan fizikçi Gerard O’Neill‘in fütürist görüşlerinden etkilendiğini aktaran Bezos, uzaydaki medeniyetin, dünyadaki kaynaklar tükenmeye başladığında kolay bir kaçış seçeneği olacağını, ancak asıl amacının insanlığın evi Dünya’yı korumak olduğunu söyledi.

Bezos inşa edecekleri yeni uygarlığın Dünya’ya oldukça yakın olacağını ve milyonlarca insanın her gün yeryüzüne sıklıkla gidip gelebileceğinin açıkladı.

Uzay medeniyetinde öne çıkan diğer bir detay ise, ikliminin hep ideal değerlerde olması. Buna göre, kullanılan süper teknoloji sayesinde deprem, fırtına, yağmur gibi doğa olayları burada görülmeyecek. ”Hawaii’de yer alan Maui adasını düşün. Hava tüm yıl boyunca öyle olacak” diyen Bezos, insanlığın bir gün Güneş sisteminin her yerine seyahat edebileceğini açıkladı.

”Güneş sisteminin her yerine erişebilirsek, insanlığın nüfusu bir trilyonu geçecektir. Bu da binlerce Mozart’ımız ve binlerce Einstein’ımız olacağı anlamına gelir. Ne kadar inanılmaz bir medeniyete sahip olabileceğimizi düşünün.”