Hyundai’nin Elektrikli Otobüsü; Elec City

Pek çok spekülasyonu takiben Kore menşeli otomobil üreticisi Hyundai geçtiğimiz haftalarda ilk kitlelere hitap eden elektrikli otobüsünü pazara tanıttı. “Elec City” olarak adlandırılan elektrikli otobüs 256k pil ömrüne sahip ve 180 mil gidebiliyor. Yonhap haber ajansının raporuna göre otobüs bir saat içerisinde tamamen şarj da olabiliyor. Şirket otobüsü 2018 yılında pazara ve kullanıma sunmayı planlıyor.

Hyundai hakkında konuşmalar devam ederken Amerika menşeli Proterra’nın projesi de dikkat çekiyor: 660kWh kapasitesine sahip olan Catalyst E2 tek şarj ile 350 mil gidebilecek gibi görünüyor. Bunun yanı sıra Hyundai’nin aksine Proterra otobüsünü bu sene kullanmayı planlıyor.

Hyundai’nin yeni model otobüslerini Kuzey Amerika’ya getirip getirmeyeceği henüz belli, ancak Çin menşeli bir üretici olan BYD Kaliforniya tarafında bu tip otobüsleri satmaya başladı bile. Tesla’nın CEO’su Elon Musk bile konuyla ilgisi olduğunu belli etse de Los Angeles’ın altında bir tünel inşa ederken bu konuyla tam olarak ilgilenememekte. Elektrikli otobüsler dizel hemcinslerinden iki katı pahalı olsa da Kolombiya’da gerçekleştirilen bir çalışmaya göre yeni tip elektrikli otobüsler gelecekte şehirlerin tasarruf yapmasını sağlayabilir.

Diğer otomobil üreticilerinin yaptığı gibi Hyundai de son yıllarda elektrikli araçlarının sayısını gittikçe arttırmaya başladı. Hyundai’nin üç farklı çeşitte sattığı bir model ise şimdiden oldukça ilgi görüyor: bu model hibrid, yarı hibrid ve tamamen elektrikli olarak üç çeşide ayrılıyor. Şirket ayrıca önümüzdeki yıl için uzun menzilli bir elektrikli araç modeli vaat ediyor.