Yeni Bir Teknik Kemiklerin Yeniden Oluşmasını Sağlıyor

Northwestern Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nden oluşan bir araştırma ekibi kaliteli kemiklerin tekrar oluşmasını sağlayarak kafatasındaki bir deliği tamir etmeyi başardı. Bilimde büyük bir atılım olarak tabir edilen gelişme kemik grefti tekniklerini geride bırakıp gerçek anlamda ciddi kafatası ve kelime travmalarını iyileştirebilir. Eski tekniklere göre yara dokusunu iyileştirmeye gerek kalmadan yaralanmış bölgeyi hızlıca bir şekilde iyileştirip tekrar kemik üreten bu teknik şimdiden heyecan uyandırmaya başladı.

Araştırma ekibi farklı teknoloji ve teknikleri birlikte kullanarak başarılı bir deney gerçekleştirdi. Deney süreci içerisinde ilk önce bir farenin kafatasında mevcut olan hücreleri topladılar ve onları nüfuzlu büyümeye meyilli bir protein üretmek için kullandılar: bu proteinin adı ise BMP9. Daha sona ise biyomedikal mühendisliği tarafından uzman bir profesörü ve aynı zamanda araştırma ekibinde bulunan Guillermo Ameer tarafından yaratılan bir hidrojel geçici bir iskele olarak kullanıldı. Bununla beraber toplanmış hücreler getirildi ve etkilenmiş bölge içerisine konuldu.

Çalışma kapsamında kullanılan farenin baş iskeleti hücreleri reddetmedi; bunun sebebi kendi bedenleri içinden toplanmış olmaları. BMP9 proteininin seçilmesinin sebebi ise hem kemik hücrelerinin hızlıca büyümesini hem de sağlıklı kemik dokusunu sağlamada önemli bir rol oynamakta olan çevreleyen bölge içerisindeki kan damarlarının yaratılmasını sağlıyor olması.

Üniversiteler tarafından yürütülen araştırma gelecekte kemik büyümeyi daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmeyi olanaklı kılıyor. Süreç bedenin dışında kemik büyütmekten çok daha hızlı bir şekilde gelişiyor. Bunun yanı sıra diğer doktorların ve tıp alanında uzman kişilerin de benimseyebileceği oldukça pratik ve kolay bir tekniğe sahip. Guillermo Ameer’e göre bu süreç ameliyat tarafında sorun çıkarmayacak ve hastalar için çok karmaşık bir süreç haline gelmeyecek.

Yüz kemiklerinde ya da kafatasında meydana gelen yaralar gerçekten zaman zaman düzeltilmesi zor bir hal alabiliyor. Doktorlar genellikle hastanın bedeninde başka yerlerde mevcut olan noktalardan kemik grefti alıp bilindik bir tedavi uyguluyorlar. Ancak bu tedavi hasta için hem ağrılı geçiyor hem de ameliyat zor bir şekilde geçiyor. Ekibin yeni tekniği sayesinde yeni bir yaklaşımla bu sorunlar da giderilecek.