Hamburgerleriniz Bundan Sonra Robot Şefe Emanet!

693

Kahve yapan, duygularınıza hitap eden ve hatta zıplayan robotlardan sonra şimdi de sıra damak tadınıza layık yemekler pişirmeyi vaat eden robota geldi. Hamburger hazırlarken misafirleriniz ile ilgilenmeyi unutuyor ya da sadece birinin size yardım etmesine ihtiyaç bile duyuyorsanız çare ayağınıza geldi.

Flippy adındaki robot, mutfakta size adeta bir asistan olacak ve işlerinizde yardımcı olacak şekilde tasarlandı. Pasadena menşeli bir girişim olan Miso Robotics tarafından geliştirilen robot şirketin bu alanda ilk attığı adımlardan biri. Yemeği her daim mükemmel ve güzel yapmak konusunda yardımcı olacak Flippy’nin fiyatı da oldukça makul bir düzeyde.

6 eksenli bir robot olan Flippy oldukça küçük ve tekerlikli bir tezgah üzerine yerleştirilmiştir. “Sensör barı” olarak da adlandırılan Miso ile donatılan robotik burger çevirici herhangi bir ızgara ya da benzeri bir kızartıcı üzerine rahatlıkla monte edilebiliyor. Robot burgerleri, hamburger ya da sandviç ekmeklerini ve peynirleri kızartıldığında görüyor ve ne olduklarını anlıyor, bunun sebebi de sahip olduğu termal sensörler, 3 boyutlu sensörler ve farklı kameralar. Flippy, sizin yanınızda bile size yardımcı olabilecek seviyede bir robot!

Otomasyon alanında pek çok sektör hızlı bir şekilde çalışmalarını hızlandırıyor. Mutfak sektöründe de hoş bir şekilde karşılanan otomasyon ve robotlar gelecekte yemekleri pişiren şeflerin yerini bile alabiliyor olabilir. Flippy tamamen bir insan şefin yerine geçemiyor ancak mutfakta çalışanların ya da evinde yemek yapan kişilerin iş yükünü oldukça rahatlatabiliyor.

Miso’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı olan David Zito TechCrunch’a verdiği bir röportajda restoranlarda ve yemek hazırlama sektöründe yapay zeka ve otomasyon kullanarak belli başlı sorunları azaltmaya yönelik çalışmalara odaklandığını belirtti. Burada şirketin amacı restoranların yemek kalitesini arttırmasını ve tekrar büyük bir mutfak düzenlemesine ihtiyaç duymadan güvenlik seviyesini arttırmaya yardımcı olmak.

Otomatik yemek hazırlama konusunda sadece Miso değil pek çok şirket ve girişim de çalışmalar yapıyor. Yatırımcıların da oldukça ilgilendiği bu sektörde de iş yükünün azalması, şeflerin ve mutfakta çalışan kişilerin önümüzdeki yıllarda işlerini kaybedip kaybetmeyeceği ise henüz meçhul.