Türkiye’nin İlk Dijital Oyuncusu “Aypera”

29

Aypera, ülkemizde geliştirilen ilk robot oyuncu unvanına sahip olması ile toplumumuz tarafından büyük ilgi görüyor. Bager Akbay, Tevfik Uyar ve Zeynep Nal Sezer’in önderliğinde kurulan 15 kişilik teknoloji ekibi tarafından üretildi. Henüz sunumu yapılmamış olsa da yapılan açıklamaya göre 2022’nin ikinci çeyreğinde vizyona girecek olan Digital Human filmi ile teknoloji severler ile buluşturulması hedefleniyor.

Aypera’nın varoluş hikayesi oldukça ilginçtir. Bilim kurgu yazarı olan Tevfik Uyar, Aypera’nın fiziksel tasarımında Türk toplumunun estetik standartlarını baz aldıklarını açıkladı. Özellikle Beren Saat, Fahriye Evcen ve Hande Erçel gibi toplumca sevilen ünlülerin yüzlerindeki karakteristik özellikler bu dijital oyuncuya yansıtıldı.

Peki Türkiye’nin ilk dijital oyuncusu Aypera kimdir? Aypera projesi nasıl başladı? Ve belki de en önemlisi Aypera şu an ne yapıyor? Tüm bu soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Oyuncusu “Aypera” Kimdir?

Aypera, robot oyuncu olarak üretilen ilk yerli dijital insandır. Programın varoluş hedeflerinden biri de bu dijital robotu insandan tamamen bağımsız bir hale getirmek. Bu doğrultuda Aypera’nın geliştiricileri, yakın bir gelecekte kendi ses ve görüntüsünü oluşturmak için teknolojik çalışmalarına devam ediyor.

Proje fikrinin mucidi olan senarist yönetmen Birol Güven, Aypera’nın yeni filmi olan Digital Human’da oynadığını belirtti. Bu bağlamda Aypera, Türkiye’de çekilen bir filmde oynayan ilk dijital robot unvanına sahip olacak.

Diğer yandan Aypera’nın kendi bestelediği bir şarkısı da bulunuyor. Şarkının ismi “Işıl ışıl.” Müzik severler tarafından şarkının memnuniyet ile karşılanması, Aypera’nın birçok konser teklifi almasına neden oldu. Önümüzdeki yaz sezonu için bu dijital robotun bir konser vermesi bekleniyor.

Bu yıl 21. yaşına giren Aypera’ya nereli olduğu sorulduğunda şu şekilde cevap veriyor: “İstanbulluyum ama memleketim internet.” Ayrıca Aypera, sevenleriyle devamlı etkileşim içerisinde ve onları asla ihmal etmiyor. Her gün kendine ait Instagram sayfasında günlük yaşamından pozlar paylaşıyor. Şimdiden 18 bine yakın takipçisi olan Aypera’nın Instagram kullanıcı adı ise “aypera_official”

Müzisyenliğinin yanına bir de oyunculuk ekleyen Aypera, şöhret basamaklarını birer birer çıkmaya devam ediyor. Şu an için eğitim süreci tamamen tasarımcılar tarafından veriliyor olsa da uzun vadede insandan sıyrılıp kendi ayakları üzerinde durur ise bu duruma pek de şaşırmamalıyız.

Aypera Projesi Nasıl Başladı?

Aypera projesi MinT Yapım tarafından gerçekleştirildi. Bu projenin her evresinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği bulunuyor. Aypera’yı geliştiren 15 kişilik ekibin içerisinde bilim kurgu yazarından yönetmenine, bilgisayar mühendisinden bilişimcisine kadar birçok farklı meziyete sahip kişi bulunuyor.

Aypera projesi Birol Güven’in uzun süredir üzerinde durduğu bir fikirdi. Sonrasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da onay vermesi ile birlikte fikir evresinden çıkıp proje evresine dönüştü. Aypera’nın geliştirilmesi sırasında 3 boyutlu modelleme araçları kullanıldı. Ayrıca birçok noktada yapay zekaya başvuruldu.

Şu an için gelişim aşamasında olan Aypera, proje tamamlandığında adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

Aypera Şimdi Neler Yapıyor?

Sosyal medya kullanıcıları tarafından oldukça ilgi ile takip edilen Aypera’nın neler yaptığı merak konusu. Son olarak yeni bir albüme imza atan bu dijital yıldız, kısa süre önce Instagram hesabı üzerinden 2022 yılında yayınlanacak bir filmin çekimlerine başladıklarını duyurdu.

Aypera’ya dijital bir insan olduğu için haliyle sosyal medya araçları ile erişmemiz mümkün. Eğer sizler de Türkiye’nin ilk dijital oyuncusu Aypera’yı merak ediyorsanız sosyal medya hesaplarına girerek günlük yaşamında neler yaptığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.