Amazon’un Yeni Ürünü: Echo Look

563

Amazon Alexa ile çalışan yeni bir cihazı geçtiğimiz günlerde bütün dünyaya duyurdu: Echo Look! Echo Look, 199 dolar değerinde olup sizin daha iyi giyinmenize yardımcı olmayı hedefleyen Alexa destekli yeni bir cihaz olarak olarak karşımıza çıkıyor. Henüz resmi olarak satışa sunulmamış olan cihazın ana amacı size güncel moda trendleri hakkında tavsiye verip tabii ki yine Amazon üzerinden bu trendlere göre kıyafet ürünleri önermek. Görüldüğü gibi, artık robotlar da modanın içinde!

Amazon Echo şu şekilde çalışıyor: Echo Look’u çalıştırmak için sesli bir şekilde emir veriyorsunuz ve cihaz üstünüzdeki kıyafetin fotoğrafını ya da videosunu çekiyor – çekilen fotoğraf ya da videoyu sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. Bunu tekrarladıkça kendi moda albümünüzü bile yapabileceksiniz. Kısacası, bir ayna ve bir akıllı telefon ile de gerçekleştirebileceğiniz bu süreci Amazon yapay zeka ile bambaşka bir noktaya getiriyor: yeni marka ve tarzları sizin giydiklerinizden ilham alarak keşfedip bulmanızı sağlayan bir cihaz. Pek çok ikili kameranın yaptığı gibi kendi fotoğrafınızı arka planda bulanık hale getirmenizi sağlayan bir özellikte mevcut.

Cihazın öne çıkan özellikleri arasında sadece yapay zeka bulunmuyor. “Style Check” adlı yeni hizmetini de pazara sürmeyi planlayan Amazon bu servis ile moda uzmanlarından alınan önerilerini özdevimli (makine) öğrenme ile birleştirecek. Algoritma iki kıyafet seçildiğinde hangisinin mevcut trend ve sizin tarzınıza göre daha iyi bir seçim olacağını söylüyor. Alexa ile çalışan cihaz hatırlatma yapmak ve hava durumu söylemek gibi klasik bir yapay zeka asistanının yaptığı işleri de gerçekleştirebiliyor.

Amazon’un gelecekte Echo Look ile tam olarak neler yapacağı henüz tam olarak anlaşılmış değil. Moda her ne kadar öznel bir alan olsa da çoğu insanın bu cihazdan hoşlanacağı aşikar. Cihaz henüz sadece davet ile elde edilebiliyor, Amazon’un sayfasına gidip siz de istekte bulunabilirsiniz.