Akıllı Bandajlar Geliyor

799

Yeni bir teknoloji bandaj konusundaki problemleri ortadan kaldırmaya hazırlanıyor: üzerinde çalışılan proje gerçek zamanlı 5G teknolojisini kullanarak bandaj öncesinde gerçekleştirilen tedaviyi ve hastanın aktivite seviyelerini takip edebiliyor.

Swansea Üniversitesi’ne bağlı olan Yaşam Bilimi Enstitüsü’nün çalıştığı bu proje kapsamında üniversite dijital inovasyon çalışmasında yaratılacak 5G test merkezi için 1.3 milyar £ değerinde bir antlaşmaya imza attı. Yeni bandajlar, nano-teknolojik özelliklere sahip sensörler sayesinde kişiselleştirilmiş tedavi olanakları sunacak ve elde edilen 5G kablosuz ağ verisi anında ilgili doktorunuza sağlığınız hakkında bilgiler verecek ve böylece doktorunuz kişiselleştirilmiş sağlık önerilerinde bulunabilecek.

Sağlanacak düzenli bilgi akışı sayesinde hastalar bulundukları sağlık koşullarını daha iyi anlayabiliyor olacak. İyileşme hızı insandan insana değişkenlik gösterdiği için 5G’nn sağladığı veri hastalarda anlık değişimleri doktorlarına anında rapor edecek.

Üniversitede bu proje ile ilgilenen ekip önümüzdeki 12 ay boyunca testlere devam etmeyi planlıyor ancak 5G test merkezi ve nano-teknolojik sensörlerin tamamlanmasına biraz daha zaman var – bu da test sürecinde aksamalara sebep olabilir.

Eğer akıllı bandaj projesi ve çalışması başarıya ulaşırsa, tıp tarihinde inovasyon alanında yeni bir döneme girebiliriz: bu da doktorların daha sağlıklı bir veri ile doğru tanıları hızlı ve güvenli bir şekilde koymalarına yardımcı olacaktır. Sağlık yönetimi konum, aktivite ve bütün yaşam detaylarını kapsayarak sağlık bakımında bandajların daha ön planda olmasını sağlayacak. Akıllı bandajların çalışmalar başarıya ulaştığı takdirde tıp alanında yeni bir sayfa açacağı söyleniyor.