Swatch Kendi Akıllı Saatini Üretecek

Bilindiği gibi son yıllarda giyilebilir teknoloji çok daha popüler hale gelerek teknoloji alanına yeni bir yön vermeye başladı. Apple Watch ile başlayan akıma her geçen gün yeni akıllı saatler katılmaya başladı. Swatch, Android Wear ve watchOS rakiplerine karşı yeni bir akıllı saat üzerine çalıştığını geçtiğimiz günlerde duyurdu! Bloomberg’ün raporuna göre müşteriler bu akıllı saat ile 2018 yılının sonuna doğru tanışabilecek.

İsviçre menşeli bir saat markası olan Swatch, bünyesi altında Omega ve Longines gibi toplamda 18 adet markayı barındırıyor. Swatch diğer giyilebilir platformlar ile kıyaslandığında açık ara daha iyi pil ömrü ve güvenlik özellikleri vaat ediyor. Swatch bunun yanı sıra diğer oluşumlara da açık olacak bir platform yaratmayı hedefliyor.

Swatch Grubu’nun hedefi olan daha uzun ve geliştirilmiş pil ömrü kendi işletim sesimi ve özel donanımı ile öne çıkmaya hazırlanıyor. Hatırlarsanız ya da biliyorsanız şirket bu ay içerisinde dünyanın en küçük Bluetooth çipini de yaratıp tanıtmıştı. Bu ve bunun gibi çalışmalarıyla şirket en verimli çalışan akıllı saatini pazara süreceğe benziyor.

Yine de, Google ve Apple’ın yaptıklarıyla karşılaştırıldığında yeni uygulama ekosistemi birtakım problemleri de beraberinde getirebilir: insanlar Google ve Apple gibi bilindik akıllı saat üreticilerini tercih ettiği için bu noktada hem güven inşa etmek hem de bilinirlik yaratmak için yazılımcıların verimli ve kendilerine has bir platform ortaya çıkarmaları gerekiyor.

Ayrıca şu anda kendi işletim sistemlerini pazara sürmeleri yaklaşık 2 yıl sürecek ve 2 yıllık süre zarfında alternatif markalar yeterlilik ve işlevsellik bakımından yaptıkları gelişmeler ile kullanıcıların beklentilerini yükseltebilir. Örneğin şu anda Google zengin özelliklere sahip Android Wear 2.0’a yapay zeka destekli asistan ekleme üzerine çalışıyor ve SwatchOS gelene kadar daha pek çok gelişme de ekleneceğe benziyor. Swatch’ın 2 senelik süre içerisinde yapması gereken gelişmeleri takip edip öne süreceği akıllı saatin bütün gelişme ve yeniliklere uyumlu olmasını sağlamak olacaktır. O ana dek Swatch’ın hangi özellikler ile geleceğini beklemek oldukça heyecan verici bir süreç olacak.