Uber’in Uçan Taksisi 3 Yıla Hayatta

Uber ilk kez bu konu hakkında duyuru yaptığında ulaşım sektöründe inovasyon çalışmalarının hız kazanacağının sinyallerini çoktan vermişti – halen de bu çalışmalar devam ediyor. Şimdi ise şirket yeni bir inovasyonu duyurmaya hazırlanıyor: VTOL (vertical take-off & landing) adını verdikleri uçan araba projesi.

Evet, yanlış duymadınız; uçan bir araba ve bu araba sadece yolcu alımları için tasarlandı! En nihayetinde, Uber’in umut vaat eden bu projesi gökyüzündeki ulaşımı çok başka bir yere taşıyacağa benziyor: bu uçan arabadan da öte bir şey, bu bir uçan taksi. Bu gelişme gelecekte abonman sahiplerinin hızlı ve güvenilir uçuş ulaşımını sağlayan küçük ve elektrikle çalışan VTOL tipi araçları kullanabilecekleri anlamına geliyor. Bu projenin çalışma ve hazırlanma sürecinde olduğu zaten biliniyordu, ancak şimdi Reuteurs’un raporuna göre Uber bu hizmetten yararlanacak ilk şehirleri seçmiş bile! Şirket taksilerini ilk olarak Dallas-Fort Worth ve Dubai üzerinde uçuruyor olacak ve bu projenin tamamen 2020 yılına doğru hayata geçirileceği belirtildi.

Bilimden daha fazla çıkan ulaşım konusu uçan arabalarla daha da heyecan verici bir hale geldi. Yıllardır yaşanan trafik problemi bu şekilde bir nebze de olsa çözülebilir. Uber bu alanda tek çalışma yapan şirket değil; E-volo adlı Alman menşeli şirket VTOL araç grubunun gelecekteki ulaşım alternatifi olacağına inanıyor ve bu kapsamda önümüzdeki sene uçan taksi servisine ilişkin bir prototip çıkarmaya hazırlanıyor. Uçak denilince aklımıza gelen isim, Airbus ise helikopter tarzında otomatik bir araç üzerine çalışıyor: bu araç tek seferde birden fazla kişiyi alabiliyor olacak.

Bu tip ulaşıma ilişkin girişimler hem trafik problemini çözecek hem de ulaşım seçeneklerini daha sürdürülebilir hale getirecek çünkü VTOL araçlar elektrik ile çalışacak.

Ulaşım uzmanları tamamen otomatik olarak çalışan uçan taksi projelerinin 10-15 senelik bir süre zarfında hayata geçirileceğini tahmin ediyor. Uber ve diğer şirketlerin şimdiden yaptıklarını göz önüne alırsak bu tahminler doğru çıkacağa benziyor.