Öne Çıkan Yenilikçi Pazarlama Stratejileri

998

Pazarlama hakkında yıllar boyunca pek çok şey söylenmiş ve pek çok konu dile getirilmiştir. Ancak pazarlamayı şu anda bulunduğu yere getiren iki önemli olay İnternet ortaya çıkışı ve küresel markalaşmadır. Her iki gelişme de pazarlama alanında yenilikçi pazarlama stratejilerinin doğuşu ile sonuçlanmıştır.

Halkla ilişkilerin bu noktada her zaman reklamcılıktan daha önemli olduğunu da asla unutmamakta fayda vardır; geçmişte her marka büyük reklamcılık kampanyaları ile başarı merdivenlerini tırmanırken günümüz medya dünyasında artık bu yöntem eskisi kadar işe yaramamaktadır. Reklamcılık PR çalışmalarına göre daha masraflı olduğundan Google, Facebook ve Uber gibi büyük markalar bile PR kampanyalarına önem vermeye başladı. PR çalışmalarının geniş seçenekleri sayesinde markanızı siz de daha iyi bir noktaya getirebilirsiniz.

Peki başka öne çıkan pazarlama stratejisi ne olabilir? Kategori! Kategori markadan çok daha önemli bir yere gelmiştir. Pazarlama bir markayı inşa eden bir hadise olsa da bu hadisede markalara düşen görev tüketicilerin kendi markalarına sahip ürünlerine satın almasını sağlamaktır. Ürün, ambalaj, dağıtım ve marka bir pazarlama kampanyasının en önemli esaslarındandır ve onlar amaç değil aracıdır; burada amaç kategoride öne çıkan lider bir marka olmaktır. Burada anlatılmak istenileni daha iyi kavramak için Nokia ve Apple gibi sektörün seyrini değiştiren markaların hikayelerine ve yaptıklarına göz atmak faydalı olacaktır.

Pazarlama stratejinizin bir diğer önemli noktası ise isminiz. Markaların başarıları uzun sürmeyebilir, zaman değişebilir ve devir tersine dönebilir. Bu olasılıkların yaşanmaması için yeni pazarlama trendlerine uyum sağlayacak değişiklikler yapmanız gerekiyor. Markanızın ismini değiştirmekle işe başlayın; ancak ismi değiştirmeden önce yeni ismin arkasında yatan yeni pazarlama stratejinizi çok iyi bir şekilde planlamayı unutmayın. Tüketiciler sizin planlarınızı bilemeyeceğinden sadece gördükleri markalar arasından bir seçim yapıyor. Bu noktada sizin yapabileceğiniz markanızın ruhunu yansıtan bir isim seçmek.

Son zamanlarda daha da önem taşımaya başlayan görsellik, yazı dilinden çok daha önemli bir yere geldi. Reklamcılığın bütün formlarında kullanılan görsellik markanın konseptini belirlemesinde yardımcı olan önemli bir etmen olarak karşımıza çıkıyor. Sloganınız olabilir, bir “motto” sizin için önem taşıyabilir ama her zaman istediğiniz mesajı iletirken görsellik en ön planda olacaktır.