Sosyal Medyada Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Hayatımızda birçok açıdan yer edinmiş sosyal medya platformları, kullanıcılarının interaktif bir şekilde birbiriyle iletişim kurmalarını kolaylaştıran canlı yayın özellikleriyle de ön plana çıkıyorlar. Biz de canlı yayın özelliği bulunan sosyal mecralar hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek ve bu alanda kendini göstermek isteyenler için yol haritası belirlemelerinde yardımcı olmak istedik.

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Hepimizin bildiği, her yaştan insanın kullandığı ve hayatımıza sosyal medya kavramını yerleştiren ilk platformlardan biri olan Facebook, canlı yayınlarıyla da ön plana çıkıyor.

Facebook 2.4 Milyar kullancısıyla sosyal medyanın en etkin platformlarının başında geliyor. Bu da onu canlı yayınlar konusunda da iddialı hale getiriyor.

Facebook üzerinden kullanıcı olarak standart canlı yayınlar yapılabildiği gibi Facebook gaming üzerinden profesyonel olarak mobil ve masaüstü yayınlar yapmanız mümkün. Profesyonel yayınlarda kullanıcıdan bağış alabilir ve size abone olarak destek olmalarını sağlayabilirsiniz.

Twitter Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Jack Dorsey’in kurucusu olduğu Twitter üzerinden canlı yayınlar, bir dönem ayrı bir canlı yayın aracı olarak kullanılan Periscope aracılığıyla yapılıyordu. Özellikle dikkat çekici bir şey olduğunda kısa süreli videolar için harikadır. Twitter Canlı videoları, hesabınız olmasa bile Scope’ta anında kullanılabilir. Etkinlikler, bittikten sonra zaman çizelgenizde kalır.

Twitter Live, etkinlikler, konferanslar, konserler, defileler ve günümüzde oldukça yaygınlaşan meclis toplantıları gibi bir çok alanda kendisini göstermeyi başarıyor.

Facebook ve Twitter’da canlı yayınların arasındaki temel farkı özetlemek zorunda olsaydık, bu şöyle olurdu: Twitter, hemen çevrenizde olup bitenler içindir. Facebook, daha çok ne düşündüğünüzle ilgilidir.

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Instagram hepimizin bildiği gibi Facebook’a ait olan bir platformdur, bu nedenle algoritma Facebook ile hemen hemen aynı şekilde çalışır. Hikayenizi ne kadar çok güncellerseniz, kitlenizin akışında o kadar fazla görünürsünüz.

Instagram canlı yayınlarını kullanmak oldukça basittir. Instagram ana sayfanızı sağa doğru kaydırırsınız, canlı yayına tıklarsınız ve artık yayına başlamak için her şey hazırdır.

Instagram canlı yayınları kullanıcılar için genellikle önemli bir yere sahip olmamasına rağmen özellikle pandemi döneminin başlangıcından itibaren herkesin kullandığı ve karantina günlerinde insanları buluşturma konusunda ciddi bir katkı sağladığını söyleyebiliriz. Bu dönemde müzisyenlerden oyunculara, siyasi isimlerden fenomenlere kadar çoğu insan mesajlarını, dileklerini, şarkılarını, planlarını ve çoğu zaman eğlenceli anlarını Instagram canlı yayınlarında paylaştılar.

Yaklaşık 1.7 Milyar insanın kullanmış olduğu Instagram, canlı yayınlar konusundaki etkisini bundan sonraki süreçte de gösterecek gibi duruyor.

Twitch Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Twitch, e-spor yarışmalarının yayınları dahil olmak üzere video oyunu canlı yayınına odaklanan bir Amerikan video canlı yayın hizmetidir. Ek olarak, müzik yayınları, yaratıcı içerik ve son zamanlarda “gerçek hayatta” akışlar sunar. Amazoncom Inc.’in bir yan kuruluşu olan Twitch Interactive tarafından işletilmektedir. Haziran 2011’de genel ilgi alanı akış platformu Justin.tv’nin bir yan ürünü olarak tanıtıldı. Sitedeki içerik canlı olarak veya talep üzerine video yoluyla görüntülenebilir.

Twitch’in popülaritesi, genel menfaat karşılığını gölgede bıraktı. Ekim 2013’te, web sitesi 45 milyon tekil izleyiciye sahipti ve Şubat 2014 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yoğun İnternet trafiğinin dördüncü en büyük kaynağı olarak kabul edildi. Aynı zamanda, Justin.tv’nin ana şirketi, odak noktasındaki değişimi temsil etmek üzere Twitch Interactive olarak yeniden markalandı – Justin.tv Ağustos 2014’te kapatıldı. O ay, hizmet Amazon tarafından 970 milyon ABD Doları karşılığında satın alındı, daha sonra şirketin abonelik hizmeti Amazon Prime ile sinerji yaratılmasına yol açtı.

2015 itibarıyla Twitch, ayda 100 milyondan fazla izleyiciye sahipti. Twitch, 2017 itibarıyla ABD’deki video oyunları için önde gelen canlı video akışı hizmeti olmaya devam etti ve YouTube Oyun’a göre avantajlı bir konuma erişti. Şubat 2020 itibarıyla, 1.4 milyon ortalama eşzamanlı kullanıcısı ile aylık 3 milyon yayıncı ve günlük 15 milyon aktif kullanıcısı vardı.

Tik Tok Canlı Yayın Nasıl Yapılır

TikTok Canlı Yayın, kullanıcıların ve içerik üreticilerin gerçek zamanlı olarak etkileşimde bulunmasına olanak tanır. En az 1000 takipçiye sahip olan 16 yaş ve üstü kullanıcılar CANLI YAYINLARI başlatabilir ve 18 yaş ve üstü kullanıcılar ise CANLI YAYIN sırasında hediye gönderip alabilir.

Tiktok’ta yayın açarken aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

  • Öncelikle TikTok uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
  • Ekranın alt orta bölümünde bulunan “artı” işaretine dokunun.
  • Kaydetme seçeneğinin yanında bulunan “Canlı” düğmesine dokunun.
  • Canlı akışınızın başlığını girin ve ardından başlatmak için “Canlı Yayına Geç” e tıklayın

Tüm işlemleri yerine getirdiğiniz halde yayınınız başlamıyorsa, gerekli şartları yerine getirmemişsiniz demektir.

Clubhouse Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Son dönemin en popüler uygulaması olan Clubhouse, Nisan 2020’de Alpha Exploration Co.’dan Paul Davison ve Rohan Seth tarafından başlatılan ve 5.000 kişiye kadar olan birkaç kişiden oluşan gruplar için işitsel iletişimi kolaylaştıran , davetiyeyle kullanılabilen bir sesli sohbet iPhone uygulamasıdır.

Uygulamaya giriş yapmış olan bir arkadaşınızın size davetiye yollamasıyla birlikte siz de uygulamaya giriş yapabilir, sohbet başlatabilir ya da bir sohbete konuk olarak katılabilirsiniz. Ancak uygulamayı kullanırken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu bulunuyor; Eğer uygulama kurallarını ihlal edecek bir davranışta bulunursanız, hem siz hem de size davetiye gönderen arkadaşınız bir daha Clubhouse’a katılamıyor.

Clubhouse’da görüntülü canlı yayın özelliği bulunmamakla birlikte, asıl kullanımını “canlı bir podcast” olarak özetleyebiliriz. Uygulama, kullanıcılarına eğlenceli bir sohbet ortamı oluşturmayı ve dilerse bu ortamını davetiyeyle katılmış diğer Clubhouse kullanıcılarıyla paylaşmasına olanak tanır.

Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Canlı yayın platformlarından konu açılmışken, Dünya’nın en büyük video arşivi Youtube’dan bahsetmemek olmazdı.

Youtube, kullanıcılarına kendi kanallarını oluşturma imkanı tanırken bu kanallar üzerinde çeşitli canlı yayınlar düzenleme imkanı da tanımaktadır.

Youtube’da Android ve iOS aygıtlarınızla veya bilgisayarınızla canlı yayınlar yapabilirsiniz. Ancak mobil yayınlar yapabilmek için kanalınızın minimum 1000 aboneye sahip olması gerektiğini unutmayın.

Periscope/Scope Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Periscope, Kayvon Beykpour ve Joe Bernstein tarafından geliştirilen ve 2015 yılında piyasaya sürülmeden önce Twitter tarafından satın alınan Android ve iOS için bir Amerikan canlı video akışı uygulamasıydı.

Beykpour ve Bernstein, 2013 yılında yurt dışı seyahatlerinde Periscope fikrini ortaya attı.

Periscope, ürün kamuya açıklanmadan önce Twitter tarafından Ocak 2015’te satın alındı. Bir yatırımcı kaynağı, satın alma miktarının 50 milyon$’ın üzerinde “oldukça yüksek” olduğunu söyledi. Bir diğeri 75 ile 100 milyon dolar arasında düştüğünü söylüyor.

Scope 26 Mart 2015’te piyasaya sürüldü.Daha sonra 26 Mayıs 2015’te Android için Periscope piyasaya sürüldü.12 Ağustos 2015’te Periscope, piyasaya sürüldükten dört ay sonra 10 milyon hesabı aştığını duyurdu. Aynı zamanda şirket, izlenen video miktarının “günde 40 yıl” seviyesine ulaştığını kaydetti. 9 Aralık 2015 tarihinde Apple, Periscope’u Yılın iPhone Uygulaması seçti. 26 Ocak 2016’da şirket, kullanıcıların GoPro’dan canlı yayın yapmasına olanak tanıyan bir güncelleme yayınladı.

Aralık 2016’da, Periscope’un bazı özellikleri ana Twitter uygulamasına entegre edildi.

12 Haziran 2018’de Türk mahkemesi uygulamanın Periscope ismi Türkiye’de yasakladı çünkü Periskop ismi bir Türk firmasına aitti. Uygulama Türkiye’de Scope ismiyle kullanıldı.

Platformun özelliklerinin Twitter’a taşınması ve ekstra bir uygulamaya olan ihtiyacın ortadan kalkması sonucunda 31 Mart 2021’de kapatıldı.

Tüm Bu Uygulamaları Kullanmak İçin İhtiyacımız Olan Başlıca Ekipmanlar Nelerdir?

Öncelikle bu platformların hepsinde telefonlarınızı kullanarak yayın yapmanız mümkün. Özellikle instagram, tiktok, clubhouse ve scope uygulamalarında kullanıcılarla daha rahat iletişim kurmak ve onlara daha kolay bir şekilde erişebilmek için telefon vazgeçilmez aracınız olacaktır.

Bunların dışında Youtube, Facebook Gaming, Twitch gibi canlı yayınların daha da profesyonelleştiği uygulamalar için;  bütçenize uygun bir yayın kamerası, mikrofon, kulaklık, yapacağınız yayın türüne göre uygun olacak bir bilgisayar gibi ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca yayın akışınızı kontrol edebilmenizi, ekranınızı ve kameranızı canlı yayınlara aktarmanızı kolaylaştıracak canlı yayın moderasyon programları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekecektir.

Canlı Yayın İçerik Fikirleri