Küçük İşletmeler İçin Görsel Pazarlama İpuçları

382

Görsel varlıklar işletmeler için önemli bir pazarlama aracı haline gelmiştir. Kullanıcılar toplumsal özet akışlarında gezinirken, içerik yalnızca metinle karşılaştırıldığında dikkatlerini çekmede daha etkili olur. Platformlardaki multimedya mesajlarının yükselişiyle birlikte videolar özellikle yaygınlaştı.

Çevrimiçi tüketiciler videoyu diğer herhangi bir içerik biçimine göre tercih ediyor. Örneğin, insanların yüzde 60’lık bir kesimi, bülten okumakla karşılaştırıldığında video izlemekten keyif alıyor. Küçük işletmeler için muhteşem video içerikleri oluşturabilecekleri ipuçları:

  • Kitlenizin dikkatini kaybetmeyin; Vyral Marketing’in bir video editörü ve grafik tasarımcısı Ashley Boyce, videonuzun ilk üç – beş saniyede kitlenizi kapmasının önemini vurgular. O zaman da, izleyiciler videonuzun ne hakkında olacağını zaten bilirler. İlk saniyeler başladıktan sonra ne oldu? DIY moda ve güzellik blogu Sartorial Petite’nın kurucusu Celina Levin, videonun konusuna bağlı olarak uzunluğun değiştiğini açıklıyor. “Hedef kitlenize noktalarınızı ve bilgilerinizi / harekete geçirici mesajlarınızı alacak kadar uzun süre beklemek istiyorsunuz, ancak videonuzu sürükleyebilecek veya sıkıcı görünen içerikle doyurmak istemiyorsunuz” diye belirtti.
  • Ses çıkarmayı deneyin; Pek çok Facebook, Twitter ve Instagram kullanıcısı videoları herhangi bir ses olmadan yüklerler. İşletme danışmanı Kendra Valentine, videolara hareketli ve sesli görüntüler olarak yaklaşmayı önermektedir. Ses kullanmadan izleyicinin dikkatini çekememektir.
  • Önem anlama; Kitlenizin bulabileceği şekilde videonuz kolayca aranabilir olmalıdır. Levin, YouTube’u kullananlara uzun ve kısa anahtar kelimelere odaklanmaları gerektiğini söylüyor. Diğer sosyal ağlarda video içeriği yayınlıyorsanız, popüler ve alakalı hashtag’ları kullandığınızdan emin olun. “İşletmeniz giyim veya mücevher ise, YouTube’un çeşitli arama çubuklarına” nasıl giyinir “ifadeleri yazmaya çalışın veya trendin ne olduğunu tanımlayın” diye belirtti.
  • Kalite; Video içeriği üretmek için artık süslü bir stüdyoya ihtiyacınız yok. Aslında, işletmenizin doğal yaşam alanına kayıt yapılması teşvik edilir. Temellerin ötesinde, estetik ana odak noktası olmamalıdır. Boyce, “İyi kalitede bir şey istiyorsanız, profesyonel bir stüdyoda olmak zorunda değilsiniz” dedi. “Küçük işletmelerin demografik özellikleriyle aynı seviyede kalmaları ve insan olduklarını göstermeleri iyi bir yoldur”. En önemlisi kitlenize doğrudan bir şeyler iletmektir; Aksi halde ciddi ciddi zaman ve para kaybedebilirsiniz.

“Günümüzde sürekli değişik içerikler oluşturulmaktadır, bu nedenle açık bir mesaj veya amaç ve net bir şekilde izleyici kitlesi bulunduğundan emin olarak yatırım yapmalısınız” diye açıklıyor Valentine. “Videonuzun, kitlenizin onlara açık bir değer sunarak videoyu izleyebilmesi için gereken süreyi garanti etmesi gerekiyor.” Ne kadar süre veya kısa veya gösterişli veya basit olursa olsun, tüm uzmanlar videolarınızın bir ürün satmaktan veya bir web sitesini övmekten başka, belirli bir iş hedefi veya hedefi olması gerektiğini kabul eder. Levin, “Tabiri caizse, başarı gözlemcinin gözünde” dedi. “Sonuçta, başarılı bir video, sözü edilen videonun gerçekleştirmesini istediğiniz hedeflere bağlı.”