Perakendeciler Yapay Zekayı Pazarlamada Nasıl Kullanmalı?

443

Şubat 2017’de 200 işletmenin yaptığı bir araştırma, perakendecilerin pazarlamalarını, özellikle de sosyal medya ve mobil pazarlamayı genişletmeyi ve müşteri yolculuğunu daha kişiselleştirmek ve sonuçları analiz etmek için yapay zekayı dahil etmeyi planladıklarını gösterdi.

Çalışma, çapraz kanal yönetim platformu şirketi olan Sailthru tarafından gerçekleştirildi. Hangi pazarlama kanallarının en iyi pazarlama hedeflerine ulaştığını tartışırken, anket yapılan işletmelerin yüzde 56’sı en çok çevrimiçi geliri web sitelerinin elde ettiğini söyledi. E-posta, sosyal medya ve dijital reklamcılık, yeni müşteriler kazanmak için tercih edilen kanallar arasında çoktan yerini aldı. Perakendeciler 2017’de sosyal medya reklamcılığı, e-posta otomasyonu ve mobil pazarlamaya daha fazla yatırım yapmayı düşünüyorlar.

Sailthru için müşteri stratejisi ve optimizasyonu direktörü Marielle Habbel, sonuçları tartışan bir web seminerinde “E-posta güvenilir ve gerçek bir dijital pazarlama taktiği; doğrudan e-postayla ilişkilendirilen kazançlar perakende müşterilerimiz için yüzde 30 ila 50 arasında değişiyor” dedi.

2017 yılı için en çok aranan yeniliklerden biri, daha güçlü kampanyalar oluşturmak için sosyal medya ve mobil cihazları e-postayla entegre etmekti. Bunu yapmak ve müşterinin satın alma yolculuğunun kişiselleştirilmesini geliştirmek için, işletmelerin yapay zeka programlarını geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Piyasadaki Yapay Zeka İçin Gelecek Nedir?

Çoğu perakendeci (yüzde 66) zaten yapay zekayı bir şekilde kullanıyor; yüzde 37’si arama için, yüzde 33’ü müşterilerin ürün önerilerini iyileştirmek için kullanıyor. Programlı reklamcılık ve veri analizi her biri yüzde 26 oranında üçüncü sırada bulunuyordu.

Perakendecilerin yüzde 73’ü, kanallar arası kampanyalar yapmaya karar verdiler. Geri kalanı, şirketlerinin sorunsuz bir şekilde işbirliğine engel olan örgütsel veya müşteri verilerini ve entegre teknolojilerin eksikliğini de içeren barikatlarla karşı karşıya olduklarını söyledi. Buna ek olarak, dörtte birinden fazlası, kendi bölümlerinde kaynakları en üst düzeye çıkarmak için çapraz kanal stratejisinin nasıl oluşturulacağını anlamadığını düşünüyordu.

Başarılı şirketler olsa dahi, perakendeciler için kaynak zorluklarından biri, insan yeteneklerini bulma ve bunlardan istifade etmektir. Habbel iki konuya dikkat çekti: pazarlamadaki çalışanların büyük bir çoğunluğu, insanları eğitmek için zaman harcıyor ve hem zaman hem de teknoloji açısından rahat çalışanlar bulmakta güçlük çekiyor.

“Piyasada bu iki beceri setini bir araya getirebilecek küçük bir sayı var” dedi. Pazarlama uzmanları, reklam mesajlarının ötesine geçen “hikaye” veya içerik pazarlamacılığının, e-postayla veya sosyal medyadaki başarılı çevrimiçi kampanyalar için hayati önem taşıdığını kabul etmektedir.

İnternet üzerinden pazarlama kendini başarılı bir şekilde gösterdi: Ankete göre perakendecilerin yüzde 81’i 2016 yılında pazarlama hedeflerini gerçekleştirdi veya bu hedeflerin üzerine çıktı. Şirketler geleceğe baktıkça pazarlama, özellikle de zaten bir başarı tadı olanlar için büyümeye devam edecektir. Perakendeciler çabalarını çapraz platform entegrasyonlarına ve kişiselleştirmeye, özellikle yapay zeka programlarını içeriği insan unsuru haline getirebilecek kişilerle birlikte sunacak.