Canva Nedir, Nasıl Kullanılır?

Canva, web tabanlı bir tasarım programıdır. Bu program ile sunum, afiş, poster ve sosyal medya gönderileri gibi çok farklı kategoride tasarım yapabilirsiniz. Programda tasarım yapmak için uzman olmanıza gerek yok, dilerseniz Canva’da yer alan hazır şablonlardan kullanabilirsiniz. Şablonlar üzerinde çeşitli değişiklikler yaparak görsellerinizi kişiselleştirebilir; görselinize metin, çerçeve ve grafik gibi eklentiler ilave edebilirsiniz.

Canva Nedir?

Canva, kişisel olarak görsel tasarımlar yapmanıza olanak tanıyan bir programdır. İnternet üzerinde video veya fotoğraf gibi görsel içerik üretimi yapıyorsanız bu program sayesinde işleriniz son derece kolaylaşacaktır.

Farklı platformlarda dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz tasarımlara imza atmak için profesyonel tasarımcı olmanıza da gerek yoktur. Canva’nın hazır şablonlarını kişiselleştirerek kendi görsellerinizi kolayca hazırlayabilirsiniz.

Canva Ne İşe Yarar?

Bilindiği üzere grafik tasarım herkesin yapabileceği basit bir iş değildir. Detaylar ile ilgili pek çok ayrıntı uzun uğraşlar ve zaman gerektirir. Üstelik görsel içerik üretimi yapmak için de grafik tasarımı konusunda uzman olmaya gerek yoktur.

Görsel içerik üreticileri, hayal gücünü kullanarak Canva ile oldukça dikkat çekici işler ortaya koyabilir. Bunun için Canva, kullanıcılarına çeşitli şablonlar sunarak, bu şablonları estetik düzenlemeler ile geliştirebilme olanağı sağlar.

Canva, özellikleri bakımından Photoshop uygulamasına benzer nitelikler taşır. Bununla birlikte Canva kullanmak için ayrıca bir uygulama indirmenize gerek yoktur. Yalnızca internet tarayıcınız üzerinden canvacom adresine giderek üye olabilir, isterseniz hazır şablonlardan isterseniz kendi tasarımlarınızdan oluşan görseller hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Canva kullanmak için android veya ios aplikasyonunu telefon veya tabletinize indirebilirsiniz. Canva’yı bilgisayar üzerinden kullanmak için ise web tarayıcınızdan Canva’nın web sitesine girmeniz ve üye olmanız yeterlidir.

Canva ana sayfasına giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama çubuğuna tasarlamak istediğiniz şeyi yazabilir ya da sayfanın solunda yer alan menüden yapmak istediğiniz şey ile ilgili adımlar atabilirsiniz. Canva ile marka kiti belirleme ve her defasında aynı logo ve font yükleme kolaylığından faydalanabilirsiniz.

Canva hesabınıza farklı kullanıcıların erişimine izin vererek ekip oluşturabilirsiniz. Canva uygulaması içinde klasörler oluşturarak tasarımlarınızı sınıflandırabilir veya dilediğinizi silebilirsiniz. Canva “Tasarım oluşturun” butonu ile şablonları görebilir, düzenleyebilir ve bu kısma fotoğraf ekleyebilirsiniz. Ayrıca aynı şablon üzerine metin ve müzik ekleyebilir, tarzınızı tasarımınıza kolay bir şekilde yansıtabilirsiniz.

Avantajları Nelerdir?

Canva ile pek çok farklı kategoride işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan bazıları şöyledir;

  • Özellikle profillerde kullanılan arka plan tasarımlarınızı Canva ile oluşturabilirsiniz.
  • Canva ile Instagram hikâye, gönderi ve hatta reklam tasarımı hazırlayabilirsiniz.
  • Facebook için gönderi, arka plan resmi ve reklam görseli hazırlayabilirsiniz.
  • Pinterest gibi görsel ağırlıklı siteler için afiş tasarlayabilirsiniz.
  • Görsel sunum, broşür, poster ve davetiye tasarlayabilirsiniz.
  • Türkçe dil desteği ile kolayca günlük veya haftalık plan oluşturabilirsiniz.

Bunlar dışında görselliğin ön planda olduğu diğer alanlar için de Canva’yı kullanabilirsiniz. Boş vakitlerinizde farklı şeyler tasarlayarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Canva Ücretli Mi?

Canva’ya üye olmak ve belirli şablonları kullanmak ücretsizdir. Bu versiyon kişisel tasarımlarınız ve gündelik işleriniz için oldukça yeterli bir kapsama sahiptir. Bununla birlikte profesyonel açıdan grafik tasarım işleriyle ilgileniyorsanız, Canva’nın ücretli sürümü olan Canva Pro’yu kullanmanız daha avantajlı olacaktır.

Canva Pro seçeneğinde şablon sayı ve çeşitleri daha fazladır. Ayrıca pek çok yeni font ve özellik Pro seçeneği ile kullanılabilir durumdadır. Canva Pro ile hazır şablonların boyutlarında değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca Canva Pro ile sıradan görsellerden ziyade farklı ve bilinmeyen logo ve ikon çeşitlerine de ulaşabilirsiniz. Canva Pro’nun 30 gün boyunca ücretsiz deneme sürümünü kullanma hakkınız mevcuttur.