İş Görüşmelerinde Motivasyon

909

Bir işe girmeyi mi hayal ediyorsunuz ya da planlıyorsunuz? Bu noktada cevaplamanız gereken üç ana mülakat sorusu bulunuyor. Mülakat görüşmelerinin büyük bir çoğunluğunda adayların bu işi yapabildiklerini kanıtlaması istenir ve çoğu aday final görüşmelerine kalamaz, bunun sebebi ise gereken liderliği gösterememeleridir. Buradan anlamamız gereken esas motivasyonun seçim sürecinde en önemli kriter olduğudur: üç mülakat sorusunu cevaplama ve motive olmaya hazır olun. Size bu görüşme esnasında sorulacak her soru gücünüzü ve motivasyonunuzu anlamak üzerine dayalıdır.

Aslında mülakatlar sizinle alakalı değildir: onların tek umursadığı sizin onlar için ne yapabileceğinizdir. Vereceğiniz cevaplar mülakata girdiğiniz şirketin sektörüne göre değişkenlik gösterebilir.

İdeal bir durumda, mükemmel bir aday mükemmel bir İK uzmanı ile görüşür ve her şey yolunda gider. Ancak gerçek dünyada bu durum gerçek olamayacak kadar imkansız olabilir. Bu sebeple mülakat süresince konuşmadan önce iyice düşünmeli, sorulan sorulara doğru cevapları vermeli ve doğru bağlantıları kurmalısınız. Soru ne şekilde sorulursa sorulsun, her zaman gücünüzü, motivasyonunuzu ve problem çözme yeteneğinizi öğrenme üzerine odaklıdır. Eğer İK uzmanını ikna edemezseniz, size işe almayacaktır.

Motivasyonunuzu kaybetmeyin. Eğer kendinizin bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu karşı tarafa hissettirirseniz, bu iş sizin olabilir. Kendinizi kanıtlamak ve bu işe layık olduğunuzu göstermek için pek çok yol bulunuyor. Mülakata öncesinden hazırlanabilir, şirket hakkında gerekli araştırma yapabilir ve böylece gelecek olası sorulara hazır olabilirsiniz.

Unutmamanız gereken esas ise iş mülakatlarında motive bir şekilde cevap vermenin altın anahtarı kendinize güvenmekten geçiyor. Kendinize güvenin, başarılarınızı paylaşmaktan çekinmeyin. İyi bir lider diğer çalışanlarına örnek olarak bir bireydir, aynı zamanda da başarılı bir girişimcidir. 3 ana mülakat sorusu gücünüzü, motivasyonunuzu ve liderlik yeteneğinizi test edeceği için yukarıda bahsettiğimiz önerileri değerlendirmek isteyebilirsiniz.