Yerli ve Milli Kask Sistemi TULGAR Nedir?

Türkiye’nin milli savunma atılımları geliştirilen yeni teknolojiler ve askeri alanda dikkat çeken ekipmanlarla devam ediyor. Yerli ve milli kask sistemi olarak tanıtılan TULGAR, milli savunma atılımları bünyesinde geliştirilen savaş uçaklarında kullanılacak ekipman olacak. Yerli savaş uçağı Milli Muharip Uçak için özel olarak geliştirilen kask sistemi TULGAR, uçakların görüntülenme sistemlerini yeni yazılımlarla koruma imkanı sunuyor.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve üretilen TULGAR, ayrıca dünyada bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Aynı zamanda yerli kask görüntüleme sistemi olarak anılan TULGAR, beşinci nesil savaş uçaklarına entegre olabilecek. İşte yerli ve milli kask sistemi TULGAR hakkında merak edilen tüm detaylar!

TULGAR Kask Görüntüleme Sistemi Dünyada Bir İlk!

TULGAR kask görüntüleme sistemi, dünyada bir ilk olacak. Sadece beşinci nesil savaş uçaklarına entegre edilebilecek şekilde tasarlanan TULGAR, sahip olduğu özelliklerle alanının en iyisi olmaya aday. Bu alanda birçok ilke ve yeniliğe ev sahipliği yapan yerli ve milli kask sistemi, aynı zamanda Türkiye’nin beşinci nesil savaş uçaklarında yabancı yazılımlara olan bağımlılığını da ortadan kaldıracak.

Tamamen yerli ve milli olarak geliştirilen TULGAR, herhangi bir yabancı yazılım içermiyor. Türkiye’nin hava uçaklarında üst düzey koruma sağlaması beklenen TULGAR’ın sahip olacağı özellikler hakkında detaylar ise ASELSAN’ın resmi Twitter hesabı üzerinden açıklandı. Yapılan açıklamalarda yerli ve milli söylemine vurgu yapılarak yenilikçi kask sistemi TULGAR tanıtıldı.

TULGAR Sisteminin Özellikleri Neler?

Birçok kişinin yakından takip ettiği ve heyecanla beklediği milli kask sistemi TULGAR hakkında ASELSAN’ın Twitter hesabından detaylar kamuoyuyla paylaşıldı. Yapılan paylaşımlarda TULGAR’ın temel bileşenlerine de yer verildi.

Bu doğrultuda milli kask sistemi TULGAR;

  • Elektronik Birim
  • Kafa Birimi
  • Kafa Takip Modülü

Olmak üzere 3 farklı bileşene sahip olacak. Ayrıca TULGAR, sahip olduğu teknolojilerle de öncü konumunda. Son derece optimize edilmiş bir tasarımıyla dikkat çeken TULGAR, pilotlara oldukça geniş bir görüş alanı sunacak.

Bununla birlikte milli kask sistemi TULGAR, yüksek çözünürlükte görüntü yansıtabilme özelliğine de sahip. Ergonomik bir tasarımı bulunan sistemin, kullanım esnasında da pilotlara birçok kolaylık sağlaması bekleniyor. Oldukça hafif, kompozit bir malzemeden imal edilen TULGAR, kullanıcıya özel olarak üretilen bir iç kask yapısına da sahip olacak. Bu durum ise genel anlamıyla sistemin kişiselleştirilebilmesini sağlayacak.

Bunların yanı sıra TULGAR kask görüntüleme sistemi özellikleri şu şekilde:

  • Kullanıcının kafa yapısına göre özelleştirilebilir iç kask bölümü,
  • 3D ses uyumluluğu,
  • Hibrit olarak tasarlanmış kafa takip sistemi ve renkli ekranlar,
  • Hafif ve ergonomik tasarım,
  • Gözlükle birlikte kullanıma uygun yapısal özellikler,
  • Geniş görüş alanı

Tüm bu özellikleriyle TULGAR, dünyada bir ilk olacak.