Türkiye’nin İlk Uzay Yolcuları Belli Oldu!

Türkiye’nin ilk uzay yolcuları, TEKNOFEST kapsamında düzenlenen etkinlikle cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Daha önce açıklanan Türkiye Uzay Programı, uzun süre tartışmaların odak noktası olmuştu. Uzunca bir süre kamuoyunda uzay programı kapsamında Türkiye’nin ilk uzay yolcusu adayları hakkında tartışmalar yapılmıştı. Hemen herkes tarafından ilk Türk uzay yolcularının kim olacağı tartışılmıştı.

TEKNOFEST etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı, Alper Gezeravcı ve Cihangir Atasever isimlerini açıkladı. Bu açıklamanın ardından Alper Gezeravcı kimdir, ne iş yapar gibi sorular gündem oldu. İşte tüm detaylarıyla Türkiye’nin ilk uzay yolcuları hakkında merak edilenler!

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin uzaya göndereceği Türkler tanıtıldı. TEKNOFEST etkinliğinde tanıtılan ilk Türk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Cihangir Atasever oldu. Uzaya gidecek ilk Türk ikiliden biri olan Alper Gezeravcı, havacılık alanında aldığı eğitimle ön plana çıkıyor.

Mesleği pilotluk olan Gezeravcı, Hava Harp Okulu’ndan elektronik mühendisi olarak mezun oldu. Yükseköğretim hayatına ABD’de devam eden Alper Gezeravcı, ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü Harekat Araştırması programında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans eğitiminin ardından Türkiye’ye dönen Gezeravcı, 21 yıl boyunca TSK Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde F-19 pilotluğu yaptı.

Aynı zamanda Türkiye Havayolu Pilotları Derneğinde çalışma grubu üyesi olarak görev alan Alper Gezeravcı, havacılık alanında üst düzey deneyimi ve eğitimiyle dikkat çekiyor. Öte yandan TEKNOFEST etkinliği kapsamında uzaya gönderilecek ilk Türk pilotların alacağı görevler hakkında da detaylı açıklamalarda bulunuldu.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalarda ilk Türk uzay yolcularının uzay programı kapsamında çeşitli alanlarda 13 farklı araştırma gerçekleştireceğine vurgu yapıldı. Bununla birlikte ilk Türk uzay yolcuları, seyahatlerine 2023 yılının son çeyreğinde başlayacak. Programın 14 gün boyunca süreceği düşünülüyor.