Elon Musk: “Tesla Çip Krizi Yüzünden Milyarlarca Dolar Kaybetti!”

Dünyaca ünlü iş insanı Elon Musk, sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın tüm dünya genelinde başlayan çip krizi nedeniyle milyarlarca dolar zarar ettiğini açıkladı. Pandemi döneminde elektronikli üretim araçlarına artan ilgi nedeniyle ortaya çıkan çip krizi, büyüyerek başta otomotiv sektörü olmak üzere birçok sektörü derinden etkilemişti.

Son olarak dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olan Tesla’da çip krizi nedeniyle uğradığı zararla dikkat çekti. Daha önce katıldığı bir teknoloji fuarında çip krizinin kısa sürede aşılacağını belirten Tesla’nın CEO’su Elon Musk, bu kez de şirketinin çip krizi nedeniyle milyarlarca dolar kaybettiğini belirtti.

Model 3’ün Üretimine 2 Hafta Ara Verilmişti

Elon Musk’ın sahibi olduğu ve üst düzey yöneticiliğini yaptığı Tesla daha önce Model 3’ün üretimine ara verdiğini açıklamıştı. Şirketten yapılan açıklamada üretimin 2 hafta kadar durmasının sebebi olarak dünya genelindeki çip krizi gerekçe gösterilmişti. Pandemi döneminde başlayan çip krizi, pandeminin tüm dünyaya bıraktığı en önemli izlerden biri olarak anılıyor.

Çip krizinin ortaya çıkma sebebi, Çin gibi dünyanın önemli üreticilerinin kapanma kararı almasıydı. Kapanma kararıyla birlikte çip üretimi önemli ölçüde düşmüş ve buna paralel olarak çip kullanımının gerektiği bazı sektörler önemli ölçüde etkilenmişti. Günümüzde otomobillerde 100’den fazla mikroçip kullanılıyor. Elektrikli otomobillerde ise bu sayı çok daha fazla.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, dünya genelinde yaşanan çip krizi ile birlikte milyarlarca dolar zarara uğradı. Üretimi bir süreliğine askıya alan firmanın hisseleri de önemli ölçüde düşmüştü. Öte yandan otomotiv sektöründe yer alan diğer markalarda çip üretiminin aksamasıyla doğan krizden önemli ölçüde etkilendi. Dünya genelinde birçok otomotiv markası, daha önce çip krizi nedeniyle ortaya çıkan zararlarını açıklamıştı.