Samsung ABD’de Çip Fabrikası Kuruyor

Dünyanın önde gelen kuruluşlarından birisi olan Samsung, yapacağı yatırımlara bir yenisini daha ekledi. Buna göre Samsung Amerika’da bir çip fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Amerika ve Güney Kore arasında yapılan müzakereler sonucu alınan bu karar ile Samsung tesiste 5G, yüksek performanslı bilgi işlem, mobil iletişim ve yapay zekâ uygulamaları için çip üretecek.

Samsung Çip Fabrikasını Nereye Kuruyor?

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, yeni fabrikasını Amerika’da kuracağını açıkladı. 10 milyon dolardan fazla yatırım yapmayı planlayan firma, bu yatırım ile müşteri portföyünü de genişletmeyi düşünüyor. Böylece sektörde lider olan Taiwan Semiconductor Manufacturing firmasını da yakalamayı öngörüyor.

Dünyanın önde gelen kuruluşlarından birisi olan Samsung, gelecekte yapmayı düşündüğü 3 nanometrelik cipler için Teksas eyaletinin Austin şehrindeki Taylor bölgesinde kendisine bir fabrika kuracak. Bu fabrikaya yaklaşık 1800 kişiyi istihdam etmeyi düşünen firma, aynı zamanda pek çok kişiye de iş olanağı sağlayacak.

Samsung Çip Fabrikası İçin Ne Kadar Ücret Ödeyecek?

Üretmiş olduğu akıllı telefonlar ve çipler ile bir dünya markası olan Samsung, kuracağı çip fabrikasını 2024 yılında faaliyete geçirmeyi hedefliyor. Fabrikanın yapımına ise 2022 yılında başlanması öngörülüyor.  Samsung’un Teksas eyaletinde fabrika kurumasının en büyük nedenlerinden birisi de düşük vergi sistemidir. Yaklaşık %92,5’e varan emlak vergisi muafiyeti, firmayı bu bölgeye yöneltir.

Bugüne kadar pek çok vergi indirimi sunularak Samsung firmasının yatırımlarını bu bölgeye yapması amaçlandı. Aynı zamanda pek çok teşvik ile Teksas eyaleti, Samsung firmasını kendine çekmeyi başarır. Fabrikanın 500 hektarlık bir alana kurulacağı ve maliyetinin 17 milyar dolara mal olacağı öngörülüyor. Pek çok kişiye istihdam da sağlayacak olan fabrikanın yapımına gelecek yıllarda başlanacak.