Iphone Yapay Zeka Çipi İle Geliyor

1100

Apple’ın yeni akıllı telefon herkesin tahmin ettiğinden daha da akıllı olabilir. Anonim bir kaynağa göre Apple pil ömrünü arttıracak ve insan gerektiren görevleri yerine getirecek yapay zeka çipleri üzerine çalışmalar yürütüyor.

“Apple Sinirsel Motor” olarak adlandırıldığı söylenen bu çipler bütün Apple cihazlarına entegre olabilecek ve yapay zekanın gerektirdiği görevleri yerine getirmek üzerine programlanacak. Şu anda, Apple Siri, iPhotos yüz tanıma ve tahmine dayalı yazma gibi yapay zeka özellikleri için ana işlemci ve grafikler kullanıyor çünkü donanım özel olarak bu amaç için tasarlanmadı.

Apple bu konuda herhangi bir yorum yapmasa da anonim kaynağın yorumundan sonra pek çok mecra bu konu hakkında konuşmaya başladı. Yazılımcı konferansının gerçekleşeceği zaman neler olacağı ise merak konusu.

Apple’ın CEO’su Tim Cook ise Mart ayında verdiği basın konferansında şirketin artırılmış gerçeklik üzerine yoğunlaşacağını dile getirmişti. Bu da yapay zeka çipi ile ilgili olabilir. Futurism’in haberine göre yapa zeka çipi duyumu Apple’ın diğer haberleri ile de bağlantılı olabilir. Şirket en son karanlık veriyi (dark data) yapılandırmak için ihtiyaç duyulan yapay zekayı kullanan Lattice Data’yı satın almıştı.

Son olarak Apple’ın gelecekte yapay zeka sektörüne olan ilgisini “İnsan ve Toplum Yararına Yapay Zeka Üzerine İş Ortaklığı”’na (Partnership on AI to Benefit People and Society) katılarak anlamak mümkün. Gelecekte neler olacağını takip ediyor olacağız.

Referans: Futurism, The Verge, Bloomberg