Sosyal Medya Fenomeni Nasıl Olunur?

Dijital dünyanın belki de vakit geçirilen en büyük alanını sosyal medya platformları oluşturmaktadır. Sosyal medya popüler olmak, geniş bir kitleye hitap etmek ve kazanç elde etmek için ideal bir platformdur.

Eğer sosyal medyayı seviyor ve hesaplarınız aracılığıyla sadece tanıdığınız kişilere değil daha geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız sosyal medya fenomeni olmak tam size göre demektir.

Sosyal Medya Fenomeni Olma Tüyoları

Sosyal medyanın bu denli popüler olması, milyonlarca kullanıcının yer aldığı bir platforma dönüşmesine yol açmıştır. Böyle olunca sosyal medyada diğer kullanıcı ve fenomenlerin arasında ön plana çıkmak için kendinize bir strateji oluşturmanız gerekmektedir. Aksi takdirde istediğiniz popülerliği yakalamanız ve kitlenizi genişletmeniz zor olacaktır.

Şimdi gelin birlikte sosyal medya fenomeni olmanızda size yardımcı olacak tüyoları ele alalım:

Öncelikle etiket yani hashtag kullanımı fenomen olma konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Hem kendi kişisel hesabınızda hem de kendi ürün ya da markanızı tanıttığınız hesaplarınızda hashtag kullanmalısınız. Paylaşımınızla ilgili etiketler kullanarak benzer gönderileri takip eden kişilere daha kolay bir şekilde ulaşma imkânı yakalarsınız.

Düzenli paylaşım yapmalısınız. Sizi takip eden kişiler düzenli olarak paylaşımlarınızı görmek isteyecektir. Bu nedenle kullandığınız platforma göre paylaşım yapmalısınız. Örneğin Youtube hesabınız varsa haftada 1-2 video; Instagram hesabınızda günlük hikâye ve gönderi paylaşımı yapmanızı öneririz.

Sosyal medya algoritmalar ile çalışır. Benzer paylaşımları beğenerek ve yorum yaparak hesabınıza kullanıcı çekebilirsiniz. Popüler ve resmi hesapları mutlaka takip etmelisiniz.

Eğer sosyal medya fenomeni olmak istiyorsanız önerilenler kısmındaki kullanıcılara ulaşmalısınız. Böylelikle kitlenizi arttırabilirsiniz.

Gönderilerinizi dikkat çekici hale getirmek için filtre ve efekt kullanımına başvurmalısınız.

Diğer sosyal medya hesaplarınızla hesabınızı eşleştirmelisiniz. Böylelikle diğer ağlardan da takipçi/abone kazanabilirsiniz.

Instagram Fenomeni Olma Tavsiyeleri

Instagram’da popüler olmak istiyorsanız, Instagram algoritmalarının sizi desteklemesini sağlamanız gerekir. Böylelikle hem insanlara önerilen sayfalarda yer alabilir, hem de keşfet kısmından sayısız kişiye ulaşabilirsiniz. Instagram’da öne çıkmak ve fenomen olmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

İnsanların aklında kalacak ve ilgi çekecek bir isim seçin. Özgün ve dikkat çekici bir isim takipçilerinizi arttırmanızı sağlayacaktır.

Takipçilerinizin yorumlarına cevap verin ve yorumlarını beğenin. Böylelikle ilgili bir hesap olduğunuz düşünülür.

Yaratıcı ve özgün fotoğraflar, videolar paylaşın. Kaliteli, iyi bir ışık ve açıyla çekilmiş fotoğraflar hesabınızı dikkat çekici hale getirecektir.

Eğer Instagram fenomeni olmak istiyorsanız her gün hikâye ve gönderi paylaşmalısınız. Unutmayın, Instagram oldukça fazla vakit geçirilen bir uygulama. Bu nedenle gün içerisinde birkaç kez takipçilerinize kendinizi göstermeniz şarttır.

Çekilişler yapıp, takipçilerinize küçük hediyeler verme fikrini mutlaka değerlendirin. Bu, takipçilerinizi önemsediğinizi gösterecektir.

Reklam verin. Popüler sayfalara, hesabınızın reklamını vermek takipçi sayınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

Hesabınızda web sitesi, Youtube ve diğer sosyal medya hesaplarınızın linkini paylaşın.

Mutlaka Reels çekin. Bu Keşfet’e çıkma şansınızı ciddi anlamda arttıracaktır.

Youtube Fenomeni Olmak İçin İpuçları

Eğer Youtube fenomeni olmak istiyorsanız size tavsiyelerimiz var;

  • Öncelikle kanalınızın içeriği ve amacı konusunda net olun. Belirlediğiniz şablona göre hareket edin.
  • Detaylı bir plan hazırlayın.
  • Kanalınızın ziyaret eden kişilerin dikkatini çekecek bir konseptte olmasını sağlayın.
  • Takipçilerinizin mesajlarını beğenin ya da dönüş yapın. Kullanıcılar abonelerinizle ilgilendiğinizi görünce hesabınızı daha çok takip edecektir.
  • Tutarlı olun. Her hafta bir iki kez aynı günlerde paylaşım yapın. Bu algoritma tarafından desteklenmenizi sağlayacaktır.
  • Videolarınızın altına girdiğiniz metinlerde etiket kullanın ve SEO’ya uygun metinler oluşturun.
  • Sizinle benzer konseptte paylaşım yapan güncel kanalları takip edin ve kendinizi sürekli geliştirin.
  • Canlı yayın ve soru – cevap gibi paylaşımlar ile abonelerinizle irtibatta olun.

Sizinle paylaştığımız bu adımları izleyerek popüler bir Youtuber olma hayalinize kavuşabilirsiniz.

2021 Yılında En Çok Tercih Edilen Sosyal Medya Platformları

Sosyal Medyada Canlı Yayın Nasıl Yapılır

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri