2021 Yılında En Çok Tercih Edilen Sosyal Medya Platformları

İletişim kurmak, boş vakitleri eğlenceli hale getirmek, paylaşım yapmak ve hatta alışveriş yapmak amacıyla kullanılan sosyal medya platformları, insan hayatının önemli bir parçası haline geldi. Özellikle alışveriş, reklam ve pazarlama gibi ticari işlerin bu platformlar üzerinden yürütülmesi, sosyal medyanın gücünü ortaya koyuyor.

2021 yılı itibariyle en çok tercih edilen sosyal medya platformları, kullanıcı sayısı artışına göre şöyle sıralanabilir:

Snapchat

Fotoğraf ve videolara çeşitli filtreler ekleyerek eğlenceli vakit geçirmeyi sağlayan Snapchat uygulaması, kendine ait sayfa oluşturma, arkadaş ekleme ve takip etme, filtreli fotoğraf ve videoları paylaşma imkânı sunan bir sosyal medya platformudur. Snapchat 2021 yılındaki 514 milyon kullanıcı sayısı ile en çok tercih edilen sosyal medya platformları listesinde en alt sırada kalıyor.

Sina Weibo

2009 yılında Çin destekli kurulduğu bilinen sosyal medya platformlarından biri olan Sina Weibo, Twitter ve Facebook’a benzer özellikler taşıyor. Çin’de oldukça yaygın olarak kullanılan platformun İngilizce dil desteği de bulunuyor. 2021 yılındaki aktif kullanıcı sayısı ise 530 milyon.

Telegram

Çevrimiçi mesajlaşma, fotoğraf ve video gönderme, büyük kitlelerle iletişim kurmak için grup ve kanal açma gibi farklı kullanımlara imkân sağlayan uygulama, yüksek boyutlu belge gönderimi ile de kullanıcıları tarafından beğeni görüyor. Telegram’ın aktif kullanıcı sayısı 550 milyon.

Douyin

Douyin, bir multimedya uygulamasıdır. Çin’de ortaya çıkan uygulama, kullanıcılarına kısa videolar oluşturma ve paylaşma imkânı sunar. Çin TikTok’u olarak da anılan Douyin’in aktif kullanıcı sayısı 600 milyondur.

QQ

QQ, Çin’in en popüler sosyal medya platformudur. Kişilerle sohbet etmek, fotoğraf ve video göndermek, dosya paylaşmak gibi imkanlar sunan uygulama Çince bilenler tarafından kullanılabiliyor. QQ’nun 2021 yılındaki aktif kullanıcı sayısı 606 milyon.

TikTok

2021 yılında popüler olan TikTok uygulaması, kullanıcılarına 15 saniye gibi kısa sürelik videolar hazırlayıp paylaşma imkânı veriyor. Video hazırlama esnasında klipleri kırpmak, birleştirmek ve düzenlemek için araçları bulunan uygulama aynı zamanda farklı platformlarda da videoları paylaşmaya olanak tanıyor. Popüler uygulamanın aktif kullanıcı sayısı 732 milyondur.

Weixin / WeChat

Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması olan WeChat, WhatsApp’tan farklı olarak banka hesabınız ile entegre oluyor ve size ait bir barkod sayesinde fatura ödemelerinizi telefonunuz üzerinden gerçekleştirmenizi sağlıyor. WeChat uygulamasının aktif kullanıcı sayısı 1,242 milyar.

Facebook Messenger

Facebook arkadaş listesi ile mesajlaşma platformu olan Facebook Messenger fotoğraf, video ve farklı türde belge gönderme imkânı sunuyor. Sesli, görüntülü ve yazılı haberleşmeye yarayan uygulama Facebook’tan bağımsız olarak kullanılabiliyor. Aktif kullanıcı sayısı 1,300 milyar olan Facebook Messenger, en çok tercih edilen uygulamalar listesinde ilk beşte yer alıyor.

Instagram

2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirilen ve 2021 yılının en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram; resim, video ve hikâye paylaşımı yapmayı sağlar. Instagram’da fotoğraf ve video paylaşırken çeşitli filtreler kullanabilir ve olduğundan daha güzel kareler elde edebilirsiniz. Instagram’a hem mobil uygulama hem de masaüstü tarayıcılarından ulaşmak mümkün. Platformun bugünkü aktif kullanıcı sayısı ise 1,386 milyar.

WhatsApp

2009 yılında kurulan online mesajlaşma uygulaması WhatsApp; kişilerle mesajlaşma, görüntülü ve sesli konuşma imkânı sunar. Güncellenen özellikleri ile kullanıcıları tarafından son derece beğeni toplayan uygulama, 2018 Ocak ayından itibaren WhatsApp Business ile işletme hesabı kullanımını da başlatmıştır.

Fotoğraf, video ve farklı tür belgeler de gönderilebilen uygulama, 2 milyar aktif kullanıcı sayısı ile 2021 yılının en çok tercih edilen sosyal medya platformları listesinde üçüncü sırada.

YouTube

Video yükleme ve izleme platformu olan YouTube, 2005 yılında kurulan uluslararası bir sosyal ağdır. 2006 yılında Google tarafından satın alınan uygulama, bireysel olarak video içerik yayınlamaya olanak tanır.

Her konudan video oluşturmayı ve izlemeyi sağlayan YouTube, Premium üyelik seçeneği de sunmaktadır. Ayrıca içeriklerin etkileşimlerine göre kazanç elde etmeyi sağlayan bir platformdur. En çok tercih edilen ikinci sosyal medya platformu olan YouTube’un aktif kullanıcı sayısı 2,291 milyar.

Facebook

Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında kurulan Facebook, yerel bir şekilde başlayarak tüm dünyaya yayılan sosyal medya platformu olma özelliği taşır. Kullanıcıların kişisel profil oluşturmasını, arkadaş ve akrabaları ile iletişim kurmasını sağlayan; fotoğraf, video, konum ve durum paylaşımına imkân veren Facebook, ilgi alanlarına göre grup kurma ve gruplara katılma olanakları da sunar. 2021 yılının en çok tercih edilen sosyal platformu olan Facebook’un aktif kullanıcı sayısı 2,853 milyardır.