Instagram Swipe Up Kalkıyor

Instagram, tanıtım ve reklamlar için kullandığı Swipe Up (Yukarı Kaydır) özelliğini 30 Ağustos’tan itibaren kaldırıyor. Instagram fenomenlerinin sıkça kullandığı bu özellik, bahsedilen ürünlerin satıldığı internet adreslerine, ekranı yukarı kaydırarak ulaşmayı sağlıyordu.

Swipe Up özelliği popüler kişilerin, takipçilerini yönlendirmek istedikleri bağlantılara yalnızca parmak oynatma hareketi sayesinde erişimlerini sağlayan bir yöntemdi. Bazı kısıtlı imkânları nedeniyle Instagram artık Swipe Up özelliğini kaldırarak yerine yeni bir sistem getirmeye hazırlanıyor.

Instagram Swipe Up Nedir?

Instagram Swipe Up özelliği, hikâyelerde tanıtılan ürünün kullanıcı yorumlarına veya tavsiye edilen bağlantılara yukarı kaydırarak ulaşmayı sağlamaktadır. Link kaydırma yöntemi takipçi sayısı en az 10000 kişi olan hesaplar için kullanılabilir bir özelliktir.

Takipçi sayınız 10000’den fazla ise hikâye ayarlarınızda link eklemek için bulunan add link vasıtasıyla, IGTV Video ve URL seçeneklerinden URL seçimi yaptıktan sonra bağlantıyı adres çubuğuna yazarak hikâyenize link ekleyebilirsiniz.

İnternet kullanımının hayatın bir parçası olması ile internetten satış sistemi son derece yaygınlaşmış durumdadır. Artık ürünleri yakından görerek veya dokunarak almak yerine; internet üzerinde fotoğraf veya videolarına bakıp, ürün özellikleri dikkate alınarak alışveriş yapılmaktadır. Yine de insanlar, bir ürünü internet üzerinden elde etmek istediklerinde yorum ve beğeni sayısı veya sözlerine güvenilen kişilerin tavsiyeleri gibi ikna edici birkaç adıma ihtiyaç duymaktadır.

Swipe Up özelliği bu noktada devreye girerek, insanları ürünü almaya ikna eden bir yöntemdir. Özellikle büyük hacme ve çoklu satıcıya sahip sitelerin pazarlama yöntemleri arasında ilk sırada yer alan Swipe Up özelliği, oldukça işe yarar sonuçlar ortaya koyar. Bunun nedenlerini birkaç maddede sıralayabiliriz:

· İnsanlar, beğenerek takip ettikleri kişilerin yaşam tarzlarını kolay benimserler. Böylece örnek aldıkları insanların tavsiyelerini ciddiye alır ve ürünleri elde etmek için motive olurlar.

· Instagram kullanıcıları, hayatı kolaylaştıran ürünleri ihtiyaç hissetmeseler dâhil tavsiye edildiğinde ihtiyaç gibi algılayarak, ürüne yönelebilmektedir.

· Fenomenlerin ürünlerin kullanımlarını videolar aracılığıyla göstermeleri veya ürün kullanımı sonucunda meydana gelen memnuniyet durumlarını paylaşmaları insanların ürüne olan inancını artırır.

· Özellikle ünlü ve popüler kişilerin fanları o kişiye duydukları sevgi ve güveni, tanıttıkları ürüne de yansıtıyor ve ürüne sempati besliyorlar.

· Tüketmeye yönelik yaşam tarzı için sürekli yeni bağlantılara tıklamak ve ürün elde etmek ihtiyacı bir tür bağımlılığa yol açıyor. Bu durum insanlık adına olumsuz olsa da satış yapan insanlar için iyi sonuçlar doğuruyor.

Pazarlama dışında Swipe Up, web site ve blog bağlantılarına da yönlendirerek internet sitelerinin tanınır olmasını sağlıyor. Swipe Up sayesinde hem ürünü tanıtan hem de satış yapan kişiler kazanç sağladığı için pratik, hızlı ve kolay pazarlama yöntemi olarak kârlı bir sistem olarak görülüyor.

Swipe Up Neden Kalkıyor?

Swipe Up’ın kaldırılma nedenleri arasında bağlantıya gitmekte yaşanan aksilikler ve bağlantı bulunan hikâyelerde cevap vermek için mesaj gönderme alanının kayboluyor olması bulunuyor. Yukarı kaydır özelliği kullanıldığında, hikâyede etkileşim sağlanma imkânının olmaması ve kısıtlı imkânlar bulunması Instagram’ı yeniliğe yönelten sebepler arasında.

Bağlantıları özelleştirilmiş stickerlara tıklama yöntemi ile sunacak olan Instagram’ın bu özelliği merakla bekleniyor.

Instagram Swipe Up Yerine Ne Gelecek?

Instagram Swipe Up özelliğini kaldırırken reklam sistemini daha farklı bir yönteme taşıyor. Artık linklerin özelleştirilerek stickerlar üzerinden ulaşılır hale gelmesine karar kılındığı görülüyor. Bu çıkartmaların en önemli özelliği kişiselleştirilebilir olması. Ayrıca stickerlar, hikâyenin istenilen herhangi bir yerinde bulundurulabiliyor.

Pratik kullanımı ve hikâyeye cevap verebilme özelliği, bilinen yenilikler arasında. Instagram’ın bu yeni özelliği, hangi kullanıcılara sunacağı ise henüz belli değil.