Twitter Doğrulanmış Kişi Rozeti Nasıl Çalışır?

Sosyal medya kullanıcıları arasında popülerlik kazanmak isteyen kişiler Twitter doğrulanmış kişi rozeti almak isteyebilir. Yakın zamanda Twitter mavi tik uygulamasını kullanıcıları ile paylaştı. Uygulamanın fazla talep görmesinin ardından popüler sosyal medya platformu Twitter, doğrulanmış kişi uygulamasına kısa bir ara verdi.

Geçen süre zarfının sonunda ise doğrulanmış kişi rozeti uygulaması yeniden başlatıldı. Kısıtlamanın getirildiği sürede, bu rozeti sadece medya kuruluşları ve ajansların alabildiği biliniyor. Ancak şimdilerde isteyen ve Twitter’ın mavi tik uygulamasının koşullarını sağlayan herkes bu rozeti alabilme hakkı kazandı.

Twitter’da belli kitlelere hitap eden insanların mavi tiki bir prestij olarak görmesinin ardından pek çok Twitter kullanıcısı mavi tik ile ilgili gerekli olan koşulları sağlamaya çalışıyor. Twitter doğrulanmış kişi rozeti almak isteyen her kullanıcı Twitter’a resmi olarak başvuruda bulunabiliyor. Sistemin çalışma mantığında, sosyal medya kullanıcılarının açtığı hesapların gerçek kişilere ait olması esas.

Düzenli olarak aktif olan her kullanıcı, diğer şartları da taşıması yönünde bir araştırmanın ardından doğrulanmış kişi rozetini alarak, mavi tike sahip Twitter kullanıcısı olabiliyor. Bu simgesel rozet, kullanıcılar arasında farklı bir konumlandırma anlamı taşıyor. Belli bir amaç için açılan hesaplara verilen rozeti, sıradan insanlar da artık alabiliyor. Milyonlarca takipçisi olmayan kişilerin, Twitter’ın bu uygulamasından yararlanma yolunun açılması ile kullanıcılar, bu rozeti nasıl alabileceklerini ve rozeti alma şartları konusunda yoğun bir sürece adım attılar.

Doğrulanmış Kişi Rozeti Nedir?

Dünyanın en popüler uygulamalarından olan Twitter, büyük kullanıcı kitlesinin güvenliğini had safhada tutuyor. Bu nedenle de uygunsuz hesap kullanımı yapan fake kullanıcılar ile gerçek kullanıcıları ayırt etmek için mavi tik uygulamasını gündeme taşıdı. Bu uygulama Twitter hesabında yer alan kullanıcı adının hemen yanında bulunan tik işareti sayesinde görsel olarak da kullanıcıları destekliyor.

Twitter doğrulanmış kişi rozeti verdiği kullanıcıların hesaplarını onaylıyor. Onaylanmış olan hesapları diğer kullanıcılar arasında, ünlü, zengin, popüler ya da daha farklı konumlarda değerlendirilebiliyor. Fakat burada Twitter’ın ayrıcı kriterleri ün, para ya da şöhret kavramları etrafında dönmüyor. Sosyal medya platformu, mavi tikli hesapların orijinal ve kamuoyuna mal olan hesaplardan olduğunun altını çiziyor. Kullanıcıların yüksek sayıda takipçi kitlesine sahip olma şartı bu uygulamada aranmıyor.

Twitter Doğrulanmış Kişi Rozeti Kimler İçin Uygundur?

Twitter doğrulanmış kişi rozeti almak için öncelikle diğer kullanıcıların dikkatini çekebilen, etkileşim yaratabilen ve ortaya bir şey koyabilen bir hesaba sahip olmanız gereklidir. Doğrulama işlemi yapılan Twitter hesaplarının mutlaka uygulamada aktif bir şekilde rol alıyor olması gerekiyor. Kullanıcılar arasında oldukça popüler ve prestijli bir simge haline gelen mavi tik alan hesaplar kişi ya da kurum hesapları da olabiliyor.

Twitter’da mavi tik alabilen hesaplar aşağıdaki gibidir:

  • Haber kuruluşları
  • Şirket, marka
  • Aktivist, ünlü kişiler
  • Spor faaliyetleri yürütenler
  • İçerik üreticileri
  • Eğlence, sanat faaliyeti yürütenler
  • Devlet kurumları

Bu konudaki çalışmasını sürdüren Twitter, tüm kullanıcılara bu şartları uygulayabilmek için hala AR-GE sürecini yürütüyor. Orijinal hesap hassasiyeti bulunan sosyal medya platformu, yakın tarihte bu uygulamayı halka arz edebilir.

Doğrulamayı Nasıl Talep Edebilirsiniz?

Twitter doğrulanmış kişi rozeti başvurusunda bulunmak istiyorsanız, uygulamaya girdikten sonra, “Tweetle” bölümünün hemen üstünde yer alan ayarlar ve gizlilik başlığını seçerek, ilk adımı atabilirsiniz.

Hesap başlığından, hesap bilgileri bölümüne ulaşarak şifrenizi güvenlik amaçlı girdikten sonra “onaylama isteğinde bulun” butonunu aktifleştirerek, diğer adıma geçebilirsiniz. “İsteği başlat” dedikten sonra, hesabınız ile ilgili kategori bölümü karşınıza çıkacak. Bu alanda sizi temsil eden kategoriyi seçerek, talebinizi onaylayabilirsiniz.