Facebook’ta Adınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Global anlamda en çok kullanılan sosyal platformlar arasında yer alan Facebook, kullanıcılarına Facebook profil isimlerini değiştirme olanağı sunuyor. Sosyal medya kullanıcıları, profillerini oluşturduktan sonra, belirledikleri isimlerini değiştirme ihtiyacı hissedebilirler. Bu değişikliğe; kullanıcıların isimlerinden sıkılması, sosyal mesaj vermek amacı ile değişiklik yapmak istemeleri ya da farklı takma bir isim kullanmak istemeleri sebep olabilir.

Facebook kullanıcılarının, profillerinde bulunan isimleri değiştirildikten sonra kısa bir süre bu konuda işlem yapmaları kısıtlanıyor. Profil siminizi değiştirirken bu konuyu mutlaka dikkate almalısınız.

Facebook belirli kurallar çerçevesinde kullanıcılarına isim değiştirme konusunu açık tutuyor. Ancak profil isminizi değiştirirken, Facebook isim politikasını dikkate alarak hareket etmenizde fayda var.

Birçok profil açmak isteyen sosyal medya sever, Facebook ismi bulmaya çalışırken kuralları bilmediği için sayısız deneme gerçekleştirmek zorunda kalabilir. Bu nedenle Facebook profil isimlerini değiştirme işlemine geçiş yapmadan önce, kullanmak istediğiniz yeni ismi seçerken platformun kurallarına uygun tercihlerde bulunmaya özen göstermelisiniz.

Facebook Profil Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook, profil isimleri değiştirme konusunda sizleri özgür kılacak birkaç adım sunuyor. Bu adımları uyguladıktan sonra, profilinizin adını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Platformun dikkat etmenizi istediği birkaç konunun dışında sorunsuz ve hızlı bir şekilde profilinizi değiştirebilirsiniz.

Facebook’ta profil isminizi değiştirmek istiyorsanız, izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Telefon ya da bilgisayarınızdan Facebook profilinizi, şifreniz ve kullanıcı adınız ile açın.
  • Profilinize ulaştıktan sonra sağ üstte bulunan fotoğrafınızın üzerine tıklayarak, ayarlar ve gizlilik sekmesine geçin.
  • Ayarlar sekmesinde yer alan genel sayfa ayarları, Facebook profil isimleri değiştirme aşamaları arasında yer alıyor.
  • Genel sayfa ayarlarında, “ad” yazan bölüme tıkladığınızda yeni adınızı oluşturacağınız sayfa karşınızda açılacaktır.
  • Son adım olarak bu sayfada yeni Facebook adınızı girmeniz ve “düzenle” diyerek işlemi sonlandırmanız gerekiyor.
  • Ardından Facebook’ta adınız güncellenecektir.

Facebook kullanıcılarının istekleri üzerine birçok çalışma gerçekleştiriyor. Üzerinde çalıştığı projelerden birisi de profil isimleri oluşturulurken daha farklı karakterlerin de kullanılabileceği bir güncelleme. Bu konudaki güncelleme çalışmaları kullanıcılar tarafından büyük bir merakla bekleniyor.

Facebook İsim Politikası

Facebook, kötü amaçlı oluşturulan taklit profilleri dondurmak için birçok kritere göre profil isimlerini değerlendiriyor. Facebook profil isimleri değiştirme işlemlerinde de bu konuyu göz önünde bulundurarak işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

Takma ad kullanılmasını sınırlandırmayan popüler sosyal medya platformu; isimlerde sayı ya da sembol kullanılmasına izin vermiyor. Büyük harfler, noktalama işaretleri, emojiler kullanımı, Facebook isim politikasına aykırıdır. Bu şekilde oluşturulan profil isimleri denetimlerden geçemeyerek, platformda yer alamıyor. Ayrıca isim yerine unvan eklemek, lakap eklemek ya da farklı sözcüklere yer vermek de isim politikası içerisinde değerlendirilen başlıklar arasında yer alıyor.

Müstehcen kelimeler, argo sözcükler de profil isimlerinizde kullanamayacağınız kelimeler arasında yer alıyor. Facebook isminizi değiştirebilirsiniz. Ancak Facebook bunu tüm kullanıcıları ile paylaşmamış olsa da bu değiştirme işlemlerinde de bir sayı kısıtlaması bulunuyor. Her 60 günde bir isim değiştiren Facebook profilleri, platformun belirlediği sayıya ulaştığında engelleniyor.

Facebook Sayfa Adı Değiştirme

Facebook profil isimleri değiştirme işlemi kadar kolay olan sayfa adı değiştirme işlemi, Facebook için sadece bilgisayar üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Facebook sayfanızın adını değiştirmek için öncelikle profil sayfanıza giriş yapmalısınız. Ardından sırasıyla aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  • Açılan haber kaynağı sayfasının solunda bayrak resmi olan küçük bir simge yer alıyor.
  • Bu simgeye tıklayarak, sayfa bilgilerimi düzenle bölümüne geçiş yapmalısınız.
  • Sayfa bilgilerini düzenle alanında, kullandığınız sayfa adınızın üzerinde yer alan kalem işaretli düzenleme simgesine tıkladığınızda, karşınızda açılan yeni kutucukta işleminizi devam ettirebilirsiniz.
  • Bu kutuya, kullanmak istediğiniz yeni sayfa adınızı yazdıktan sonra, Facebook isim politikası gereği sizlere onay ya da ret veriyor.

Kurallara uygun bir sayfa ismi girmenizin hemen ardından, Facebook topluluk kuralları gereği işleminizi hemen gerçekleştirecektir.