En İyi 5 E-Kitap Sitesi

İnternet kullanımının getirdiği avantajlardan birisi de e-kitaplardır. Bulunduğunuz konumdan, yoldayken, işteyken ya da uçaktayken büyük bir hazineden istediğiniz kitabı online olarak okuyabilirsiniz. E-kitap sizlere basılı kitabın sunduğu kâğıt kokusunu sunmasa da istediğiniz kadar içeriğe ulaşma imkânı sağlıyor.

En iyi 5 e-kitap sitesi arasında bulunan siteler okuyucularına hem yerli hem de yabancı kaynaklara kolayca ulaşma imkânı tanıyor. Elektronik kitap siteleri sayesinde deneme, roman, akademik kitaplar, öykü kitapları ve kült romanlara saniyeler içinde ulaşmanız mümkün. Ayrıca bu sitelerde farklı içeriklere de ulaşabilirsiniz. Kitaptan kısa filmlere ya da sesli kitaplara da yolculuk edebilirsiniz.

E-kitap siteleri aracılığı ile ihtiyacınız olan bilgiye kitap dükkanlarını dolaşmadan oturduğunuz yerden ulaşabilir hatta o kitapları indirebilir ve zamanınızı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. En iyi 5 e-kitap sitesi arasında aşağıdaki siteler bulunur:

  • Open Culture
  • Free e-Books
  • İnternet Archive
  • Open Library
  • Google Kitaplar

Yukarıda bulunan online kitap siteleri her gün binlerce okuyucuya istedikleri konuda yardımcı oluyor. Kaynak taramasında özellikle işinize çok yarayacak olan online kitap sitelerinde basımı olmayan birçok özenli kitaba da ulaşabilirsiniz.

Akademik çalışmalarda yanınızdan ayırmayacağınız ve en çok kullanılanlar arasına kaydedeceğiniz bu sitelerde günün her saati istediğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz. Özgürce araştırma yapabilir, uzun zamandır merak ettiğiniz kitapları okuyabilirsiniz.

Open Culture

Öğrenme faaliyetlerini destekleyen Open Culture, tek merkezle birbirinden farklı alanda sizlere içerik sunabilen bir platformdur. Bu site içerisinde; 1150 filme, çevrimiçi dil eğitimine, 1500 kurs kitabına, MOOC içerikli sertifikalı üniversite kurslarına, videolu derslere, uygulama kitaplarına, çocuk eğitimlerine ilişkin içeriklere ulaşabilirsiniz.

Çok yönlü bir hizmet sunan Open Culture, bünyesinde bulunan içerikleri ilgi çekici görsellerle ve konu ile alakalı bağlantılarla da destekliyor. Ayrıca araştırma içerisinde olduğunuz konuyu bu site aracılığı ile farklı platformlarda da paylaşabiliyorsunuz. Üniversite kurslarına katılabileceğiniz online kitap sitesinden ücretsiz olarak yararlanabilir, sertifikalı kurslarda yerinizi alabilirsiniz.

Free e-Books

Yabancı kaynaklara meraklı olan kişilerin en sık ziyaret edeceği siteler arasında bulunan Free e-Books, kullanıcılarına birden fazla imkân sağlıyor. Platforma üye olmadan 5 adet kitaba erişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca kolay arayüzü sayesinde aradığınız her başlığa rahatça ulaşabiliyorsunuz.

Birçok kategoride içerik sunan Free e-Books sitesinde çocuk, mizah, korku-gotik, kısa hikayeler, bilim kurgu, şiir, romantik, dram, gençlik başlıkları altında sayısız kitaba yer veriliyor. İsterseniz bu kategorilerden yararlanarak ilginizi çekecek bir içeriğe ulaşabileceğiniz gibi yazar ya da kitap adını arama çubuğuna yazarak da platformdan faydalanabilirsiniz.

Akademi, sesli kitaplar ve çocuk sesli kitaplarının yanı sıra dünya klasiklerine de tek tıkla ulaşabileceğiniz platform; en iyi 5 e-kitap sitesi sırlamasına girmeyi başarıyor.

İnternet Archive

Basılı kaynakların arşivlenmesini örnek alan platform ilk olarak 1996 yılında ortaya çıkmıştır. Devamında ise dünya genelindeki web sayfalarında paylaşılan içeriklerin arşivlemesi ile dijital kitaplık misyonunu doğurdu.

En iyi e-kitap siteleri arasından yer alan İnternet Archive’den milyonlarca kitap, web sayfası, ses kaydı, sesli kitap, video, film, belgesel, yazılı belge, web sitesi haberlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca kendiniz de yükleme yapabilirsiniz. Oldukça fazla koleksiyona sahip olan Archive, dünyanın en önemli kütüphanelerinde saklana eserleri de arşivlerinde okuyucularına sunuyor.

Open Library

İnternet Archive projesi olan Open Library, dünya genelinde ulaşılabilen evrensel bir kütüphane hayali ile bu siteye hayat veriyor. Her seriyi bir web sitesi gibi okuyucu ile buluşturmayı amaçlayan sitede Türk yazarlara da ulaşmak mümkün.

Open Library platformuna Archive üzerinden de ulaşabilirsiniz. En iyi 5 e-kitap sitesi listesine girmeyi başaran siteden 5 tane kitabı 14 günlüğüne ödünç alabiliyorsunuz. Online olarak gerçekleştireceğiniz bu işlem için sadece platforma üye olmanız ve dokümanı desteleyen programı indirmeniz yeterlidir.

Google Kitaplar

Google Kütüphane Projesi kapsamında geliştirilen Google Kitaplar, milyonlarca kitap arasından gelişmiş bir arama yaparak istediğiniz kitabı bulma özelliği ile ön plana çıkan bir platform.

İçeriklere tam görünümlü, parçalı görünümlü veya sınırlı ön izleme yardımı ile ulaşabilirsiniz. Platformdaki kitapların bir kısmı ücretsiz bir kısmı ise ücretlidir. Dilediğiniz kitabın belli bir bölümü veya tamamını pdf olarak indirebilirsiniz.