Microsoft Ve Yapay Zeka

891

Alexa ve Siri gibi örnekler göz önünde bulundurulduğunda yapay zeka kulağa harika geliyor. Ancak konu doğal dili kullanarak yapay zekaya konuşma yeteneği entegre etmek olduğunda bu alan oldukça sınırlı bir hale geliyor. Bu noktada Microsoft yeni şeyler denemeye çalışıyor.

Microsoft’un Hindistan ofisinde faaliyet göstermeye devam eden “Project Mélange”, kod karıştırıcı kullanarak yapay zekaya insan gibi sohbet etme olanağı tanımaya çalışıyor. Hindistan’ın bu proje için mükemmel bir yer olmasının sebebi ise farklı dilleri konuşan pek çok insanı bünyesinde barındırması. Büyük veri analizlerini ve gerçek zamanda makine öğrenimini kullanan şirket görsel asistanların farklı aksanları ve dilleri anlamasını sağlıyor.

Araştırma ekibi öğretici makinaların kod karıştırıcılarını tercüme ederek daha iyi bir anlama yetisine sahip olmasını umuyor. Şu anda bu proje için araştırmacılar Twitter verilerini kullanarak farklı diller arasında konuşan kullanıcılar üzerine incelemeler yapıyor. Şu anda bile araştırma birden fazla dil konuşan Hintli adamların olumsuz hislerini ifade etmek için İngilizce’yi tercih ettiği bilgisini veriyor. Hint kadınlar ise konuşmaya başladıkları dil ile devam etmeyi tercih ediyor.

Şu anda görsel asistanlar bir konuşma içerisinde tam olarak farklı dilleri tanıyamasa da araştırmacılar çalışmalarına devam ediyor. Yapay zeka hayatımızla iç içe bir hale geldikçe bu çalışma daha da ilgi çekici bir hale gelebilir.

CNBC kanalına konuşan Microsoft araştırmacısı Kalika Bali ise şu sözleri dile getirdi: “bu insan-bilgisayar etkileşimi arasındaki boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir. Bir makine ile gerçekten arkadaşınızla konuştuğunuz gibi konuşabilecek olmanız hala üzerinde çalıştığımız bir konu.”

Uluslararası Veri Kurumu’na göre yapay zeka ve zihinsel çözümler üzerine olan çalışmaların sayısı önümüzdeki sene daha da artacak.