Bilmeniz Gereken Excel Kısayolları

Microsoft Excel kısayolları, Excel üzerindeki işlemlerin hızlı ve pratik bir şekilde yapılmasını sağlar. Bu nedenle özellikle iş hayatında Excel kısayolları kullanılarak işlemler gerçekleştirilir. Gündelik hayat içerisinde pratik bir kullanıma sahip olan Excel, birçok kişinin ilgisini çeken araçlardan bir tanesidir. Pek çok işlemin yapılmasını mümkün kılması, rağbet görmesinin nedenlerden bir tanesidir.

Excel’de kullanılabilecek kısayolların sayısı bir hayli fazladır. Zamandan tasarrufu mümkün kılan Excel kısayolları, aynı zamanda iş gücünden de tasarruf edilmesini sağlar. Excel klavye kısayolları oldukça fazla olmakla birlikte bunlardan en önemlilerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • CTRL + ALT + F9
  • ALT + Enter
  • CTRL + Shift + $
  • CTRL + U
  • CTRL + H
  • Shift + Spacebar
  • Shift + F^
  • CTRL + Shift + .

Belirtilen kısayolların her biri, sıklıkla tercih edildiğinden Excel dünyasında ön plana çıkar. İşte çalışma veriminin artmasını sağlayan Excel kısayolları listesi!

CTRL + ALT + F9 (Çalışma Sayfalarının Tamamını Kapatır)

Sıklıkla tercih edilen kısayollar içerisinde yer alan CTRL + ALT + F9, çalışma sayfasının tamamının kapatılmasını sağlar. Bu kombinasyon ile birlikte açık çalışma kitapları olan çalışma sayfalarını hızlı ve pratik bir şekilde kapatabilirsiniz.

ALT + Enter (Aynı Hücre İçerisinde Yeni Bir Satır Başlatmayı Sağlar)

Excel klavye kısayolları içerisinde yer alan ALT + Enter, aynı hücre içerisinde yeni bir satırın açılmasını mümkün kılar. Eğer bir hücreye birden fazla bilgi yerleştirmek istiyorsanız, bu kısayolu tercih edebilirsiniz. Hücre içerisinde çıkılmadan hücrede bir alt satır açılacaktır. Yeni bir satıra başlayarak yeni bilgileri pratik bir şekilde girebilirsiniz.

CTRL + Shift +$ (Seçilen Hücrelere Para Birimi Formatının Uygulanmasını Sağlar)

Excel kısayolları içerisinde kendisine yer bulan CTRL + Shift + $ seçilen hücrelere para birimi formatının uygulanmasını mümkün kılar. Bir hücrede yer alan değerleri bu kısayol ile birlikte para birimi formatına çevirmek olanaklıdır. İlgili hücre seçildikten sonra belirtilen formatı kullanabilir, değerleri kısa sürede para birimi formatına dönüştürebilirsiniz.

CTRL + U (Altı Çizili Formata Dönüştürür)

CTRL + U, seçilen hücredeki ifadelerin altı çizili formata dönüşmesini sağlar. Excel kısayolları içerisinde bulunan ve iş dünyasında sıklıkla tercih edilen kısayol, farklı hücrelerdeki ifadelerin altı çizili formata dönüşmesinin pratik bir yoludur.

CTRL + H (Bul ve Değiştir Komutudur)

CTRL + H, Bul ve Değiştir komutudur ve yanlış yazılan kelimelerin ya da değiştirilmesi istenen kelimelerin bulunması ve değiştirilmesini olanaklı hale getirir. Belirtilen işlemin kısa sürede yerine getirilmesini mümkün kılan kısayol, sıklıkla kullanılan Excel kısayolları içerisinde yer alır.

Shift + Spacebar (Satır Seçmeye Yarar)

Bir hücrede çalışıp satırın tamamını seçmek isteyen kullanıcılar için oldukça ideal bir kısayoldur. Excel klavye kısayolları olarak bilinen Shift + Spacebar ile satırın tamamını pratik bir şekilde seçebilirsiniz.

Shift + F3 (Daha Önce Yapılanları Görmeyi Sağlar)

Excel kısayolları içerisinde yer alan ve sıklıkla kullanılan Shift + F3, daha önce yapılan işlemlerin görülmesini sağlar. E-tablolarda kalıpların ya da daha önce yapılanların görülmesi için tercih edilir.

CTRL + Shift + . (Aktif Olan Hücreye Bulunulan Zamanın Girilmesini Sağlar)

CTRL + Shift + . aktif olan hücreye bulunulan zamanın girilmesini sağlayan bir komuttur. Excel klavye kısayolları içerisinde yer alan komut, hızlı bir şekilde saat girmek isteyenler tarafından tercih edilir. İşlem yapıldığı andaki saat, komut ile pratik bir şekilde ilgili hücreye girilebilir.