Blockchain Çevreyi Nasıl Koruyabilir?

825

Güvenli, görünür ve etkili olan blockchain, bir başka deyişle blok zinciri blokların senkronize bir şekle girdiği işlemlere verilen isimdir. Bunlardan en iyi bilinen kripto para birimi ise Bitcoin’dir.

Bu sistemin uygulanma şekli değişkenlik gösteriyor. Toyota bu sistemi teknoloji geliştirme sürecini hızlandırmak için araç sahipleri, filo müdürleri ve üreticilerden sürücüsüz araç hakkında bilgi almak için kullanırken, Wallmart ise kirlenmiş gıda kaynaklarını tanımlamak için kullanıyor. Ülke açısından bakacak olursak örneğin Tunus kendi para birimini blok zinciri üzerinden değerlendirirken Japonya potansiyelini ölçmek için bu yaz 260.000 mağazada işlem olarak kullanacak.

Blokzinciri Sürdürülebilirlik Ve Çevre Açısından Ne Kadar Önemli?

Nature’a konuşan Guillaume Chapron, sürdürülebilir devlet sistemlerindeki potansiyel kullanımına dikkat çekiyor ve sürdürülebilirlik ve yönetimi geliştirebilecek yollar olduğunu vurguluyor. Bunlardan ilki mülkiyeti somut yapmak: blok zincirleri bütün tarafların rızası olmadan değiştirilemediği ve manipüle edilemediği için, devletlerin ya da şirketlerin dağılmasını önleyebilir. İkinci olarak, eşsiz takip edilebilirliğini kullanarak blok zinciri nesnelerin interneti (internet of things) ile kullanılabilir. Bu da sürdürülebilirlik için bir olanak yaratabilir.

Üçüncü yol ise güvenilir ödeme sağlamak üzerine: blok zinciri bildiğiniz gibi banka hesabı gerektirmiyor – bu da bunu sağlamakta altyapı bakımından zorluk çeken ülkelerdeki insanlar için faydalı. Derneklere ya da yardım kuruluşlarına yapılan ödemelerin bürokratik yollarda kaybolmamasını sağlayan blok zinciri başka konularda da yardımcı olabilir. Otomatik olarak doğru taraflara giden blok zincirli para enerji sektöründe de işe yarayacaktır. Son olarak, hesap vermede tarafları sorumlu yapan blok zinciri herhangi bir gizli anlaşma ya da benzeri konulara izin vermiyor.

Blok zinciri sürdürülebilir gelişmeyi, devlete ilişkin gelişmeyi ve pek çok konudan bireysel güçlendirmeyi destekleyen şirketler ile birlikte çalışabilir bir durumdadır. İnsanları karmaşık kontratlardan uzaklaştırarak günümüz dijital çağında daha güvenli, görünür ve modern bir olanak sunuyor.

Referans: Nature, WIRED, Ted Talk, Futurism