En Kullanışlı 5 CRM Programı

İngilizce anlamı Customer Relationship Management olan Müşteri İlişkileri Yönetimi programları işletmeler için vazgeçilmez oluyor. Kısa adıyla CRM, işletmelerin iş akışlarını takip etmesini, yönetmesini ve geliştirmesini sağlıyor. Gerek satış olsun gerekse de satış sonrası süreçler olsun CRM’yi iyi bir şekilde kurgulayan şirketlerin gelirleri hızlı bir şekilde artış gösteriyor.

Günümüzde onlarca CRM programı bulunuyor. Bunların arasında yerli ve global isimler de vardır. Hepsinin birbirlerinden farkları, artıları – eksileri ve kullanışlı olup olmayışları gibi etkenleri de bulunuyor.

En kullanışlı 5 CRM programı arasında:

  • HubSpot CRM,
  • Microsft Dynamics CRM,
  • Oracle,
  • Sugar CRM
  • SAP CRM yer alıyor.

Eğer bir CRM programına ihtiyaç duyuyorsanız yukarıda saydıklarımızdan birini tercih edebilirsiniz.

HubSpot CRM

HubSpot CRM programı dünyada pazarlama araçları ile tanınmıştır. Programın ücretsiz sürümüyle dahi birçok işlem gerçekleştirilebiliyor. Daha profesyonel olunmak istendiğinde ise aylık 50 dolardan başlayan fiyatlar ile ücretli sürümüne geçilebiliyor.

Bu program sayesinde işletmeler, müşterilerine otomatik e-mail gönderebiliyor, satış süreçlerini yönetebiliyor ve müşteriler ile farklı iletişimler kurulabiliyor. HubSpot CRM programı sayesinde müşteri ilişkilerinizi yönetebilir ve yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz.

Microsoft Dynamics CRM

Microsoft Dynamics CRM, tek bir platform sayesinde birçok işlemi gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor. Satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri konularında işlem yapmak için Microsoft Dynamics CRM tek başına yeterli gelebilmektedir. Bu program sayesinde bayi yönetimi, kampanya yönetimi, satış, call center entegrasyonu, satış sonrası müşteri hizmetleri ve sosyal medya takibi gibi birçok süreci kolay bir şekilde yürütebilirsiniz.

Her cihazda çalıştırabileceğiniz Microsoft Dynamics CRM, B2B ve B2C satış yönetimi, müşteri takibi, anında mesajlaşma gibi birçok yenilikçi hizmetleri ile en çok tercih edilen programlar arasında yer almıştır.

Oracle

Oracle Corporation oluşturan Oracle CRM, müşteri adayı yönetimi, iletişim yönetimi, raporlama ve analitik, satış gücü otomasyonu, mobil CRM ve yapay zekâ işlevlerine sahiptir. Bu sayede müşterilerin verilerini analiz etmek, satış pazarlama ve müşteri desteğini birbirine bağlamak ve yönetmek bu platform üzerinden yapılabilmelidir.

Oracle programı, müşteri memnuniyeti ve sosyal iletişim yönetimine önem verdiği için tercih eden kullanıcılarına bu noktada oldukça büyük artılar katıyor. Sürekli olarak kendisini geliştirdiği ve yeni sistemler entegre ettiği için CRM programları arasında çokça tercih ediliyor.

Sugar CRM

Bir diğer çok tercih edilen Sugar CRM temel olarak satış otomasyonu, pazarlama kampanyaları, müşteri desteği, proje yönetimi ve takvimlemeyi sunuyor. Sugar CRM diğer yazılımlar ile özelleştirilebiliyor ve entegre de edilebiliyor. Ayrıca Sugar CRM gösterge panoları, satış fırsatları, tahminlerin oluşturulması, kişi ve hesap yönetimi, teklifler ve siparişler, mobil uygulamalar ve Microsoft Office eklentileri gibi hizmetleri de sunmaktadır.

Sugar CRM’i hemen hemen herkesin bildiği oldukça büyük şirketler olan Coca Cola Enterprise Inc., IBM, Leug, Thomas Cook ve Rebook gibi farklı sektörlerde rol oynayan şirketler de tercih etmektedir.

SAP CRM

Tasarım konusunda pek başarılı olmamasıyla bilinen SAP CRM, endüstriyel bir yazılımdır. Sap CRM, kullanıcılarının gelirini arttırmaya, yeni müşteriler kazanmasına ve mevcut müşterileri elde tutmasına yardımcı olmaktadır. Satmış olduğunuz ürünün hangi kitle tarafından ihtiyaç duyulduğunu anlayabilir ve müşteri profili oluşturup daha iyi hizmet verebilirsiniz.

Müşterilerinizi bulduktan sonra etkileşim kurabilir ve bu etkileşimi artırabilirsiniz. Artık satış işleminizi de tamamladıktan sonra ürünün hazır olmasından teslim edilmesine kadar her şeyi takip edebilir ve yönetebilirsiniz. Eğer müşteri memnuniyetine önem veriyorsanız en kullanışlı 5 CRM programı arasında yer alan SAP CRM ihtiyacınızı giderecektir.