Yapay Zeka Yüzlerce Saatlik İşi Saniyeler İçerisinde Yapıyor

Amerika’nın en büyük bankası olan JP Morgan Chase & Co. Kontrat Zeka (Contract Intelligence) anlamına gelen COIN adlı bir programı geçtiğimiz Haziran ayında yürürlüğe sokmuştu. COIN, bankanın kullandığı kendilerine özel bulut ağı üzerinden çalışan özdevimli öğrenme sisteme bağlı olarak çalışabiliyor. Belgelerin üzerinden geçilen zamanı kısaltmasının yanı sıra COIN şirketin kredi hizmetlerinde hata yapmasını da azaltmasına oldukça yardımcı oluyor. Programı tasarlayan kişilere göre insan hatasından dolayı kaynaklanan bu hatalar inşa edilen program sayesinde her sene 12 bin adet toptan anlaşmaya dönüştürülebiliyor.

Kısaca bankadan söz etmek gerekirse, Amerika’nın en büyük bankası Amerikan bankacılık sektöründe 240 binden fazla çalışanıyla Amerikan bankacılık sektöründe en büyük ekibe sahip bir şirket. Bu çalışanların bir kısmı büyük işleri ve anlaşmaları hatasız bir şekilde halletmesi gereken avukat ve kredilerden sorumlu kişilerden oluşuyor. Şu anda ise bu program sayesinde iş gücü ve hata yapma riski oldukça aza indirildi.

Banka, COIN sayesinde hem bankacıları hem de müşterileri için yeni araçlar yaratıyor hem de dosyalama işlerini otomatize bir hale getiriyor. Dünyada pek çok sektörde öne çıktığı gibi bankacılık alanında da dikkat çeken otomasyon şu anda bu bankanın 9.6 milyar dolar değerindeki teknoloji bütçesinin büyüyen ve gelişen bir parçası halinde. Geçtiğimiz iki sene içinde JP Morgan bireysel bankacılık sektöründe teknoloji için yaklaşık 1 milyar dolar değerinde bir bütçe harcadı. Banka bu konuyla ilgili açıklama yaparken yatırım yaparken teknoloji ve pazarlamaya ağırlık vermelerinin sebebinin bu sektörlerden güçlü dönüşler aldığını vurguladı.

Önümüzdeki yıllarda otomasyonun yanı sıra yapay zeka ve robotlar da bu yeni çağın öne çıkan parçaları olacak. Buna bağlı olarak, otomatik sistemlerde artış finans, ulaşım ve hatta hukuk gibi alanlarda işten çıkarmalara sebep olacak. Yeni inovasyonlar her ne kadar yararlı olsa da gelecekte dünyada mevcut olan iş kalemlerinin yaklaşık %57’sinin risk altında olacağı söyleniyor. Durum ne olursa olsun, otomasyon her halükarda gelecek ve aslında JP Morgan gibi büyük şirketlerde otomasyon çoktan yürürlüğe girdi.