Android Telefonlarda NFC Ödeme PayTm

Paytm, kullanıcıların ödemelerini hızlı ve pratik bir şekilde yapabilmesi için çeşitli yöntemler sunan finansal hizmetler şirketidir. Şirketin oluşturmuş bulunduğu yeni ödeme yöntemi, NFC ödemeleri yapılabilmesini olanaklı kılıyor. Banka ya da kredi kartı taşıma zorunluluğu olmadan ödeme yapma imkânı, kullanıcıların çok daha rahat ve pratik bir şekilde ödeme gerçekleştirmesini sağlıyor. Paytm etkinleştirme adımlarının uygulanması ile ödemeler kolaylıkla yapılabilir.

NFC tabanlı bir ödeme şekli olan Paytm’in Android telefonlarda aktifleştirilebildiği biliniyor. Şirket tarafından son zamanlarda aktif hale getirilen Dokun ve Öde özelliği, ödemelerin banka kartı veya kredi kartı olmadan yapılabilmesini mümkün kılıyor. Peki Paytm nasıl etkinleştirilir, ödemeler nasıl yapılır?

Paytm Nedir, Ne işe Yarar?

Paytm; NFC’yi destekleyen telefonlar ile temassız ödeme yapılabilmesini mümkün kılıyor. NFC tabanlı Dokun ve Öde özelliğinin desteklenmesi, alışverişlerde çok daha rahat ve kolay bir şekilde ödeme yapılmasını sağladığından dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Bu nedenle “Paytm nedir, ne işe yarar?” gibi soruların ön plana çıktığını belirtmek mümkün.

Perakende satış noktaları, marketler, restoranlar gibi alanlarda temassız ödeme yapmak olanaklı. Bunun için NFC destekli akıllı telefonlarda özelliğin aktif hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için de çeşitli yöntemler mevcut.

Kullanıcılar, telefonlarında bu özelliği aktif hale getirerek ödemelerini Dokun ve Öde üzerinden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Paytm ile ödeme yapmak, banka / kredi kartlarının taşınması zorunluluğunu da ortadan kaldırmış durumda.

Paytm ile Ödeme Yapmak Mümkün mü?

Paytm özelliğinin aktifleştirilmesi ile ödemelerin Dokun ve Öde özelliği üzerinden yapılması olanaklı. Dokun ve Öde özelliği temel olarak Google Pay ve Samsung Pay ile benzer bir şekilde çalışarak ödemelerin kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılmasını olanaklı hale getiriyor. Android telefonlarda yer alan NFC alt yapısı ile çalışan bu özellik, pek çok yerde geçerli olduğu için restoran, market gibi alanlarda bu özellik sayesinde ödemeler yapılabilecek.

NFC Ödemeleri Yapmak için Paytm Etkinleştirme Adımları

NFC ödemeleri yapmak isteyen kullanıcıların Paytm özelliğini aktifleştirmesi gerekiyor. Paytm özelliğini aktif hale getirmek için sırasıyla aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor:

  • Google Play mağazasında bulunan Paytm uygulamasını bulun ve uygulamayı indirin.
  • Uygulamayı açın ve “Ödemek için Dokunun” kısmına giriş yapın.
  • Uygulama üzerinde kayıtlı kartınız bulunmuyorsa “Yeni Kart Ekle” butonuna tıklayın.
  • Kart bilgilerinizi girerek işlemlerinize devam edin.
  • Kartı doğrulamaya devam ederek Hizmet Şartlarını okuyup hizmet şartlarını kabul edin.
  • Dokun ve Öde ögelerini aktifleştirebilmek için Tek Kullanımlık Parolayı girerek işlemlerinizi tamamlayın.

Belirtilen işlemlerin tamamlanması ile birlikte Dokun ve Öde ögeleri aktif hale gelmiş olacaktır. Yapılan alışverişlerde temassız ödeme gerçekleştirilebilmesi için akıllı telefon üzerindeki gerekli alanlara giriş yapılması gereklidir. Dokun ve Öde seçenekleri ile hızlı, kolay ve pratik bir şekilde ödeme gerçekleştirmek mümkündür.

Temassız bir şekilde ödeme yapılabilmesi için uygulanması gereken adımlar genel hatlarıyla şu şekilde:

  • Akıllı telefonunuzda NFC özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin.
  • Akıllı telefonunuzla temassız ödeme yapabilmek için ödeme logosunun yanındaki PoS makinesine yakın tutarak işlemlerinizi gerçekleştirin.
  • İşlem bitene kadar akıllı telefonunuzu aynı konumda bulundurun.
  • İşlemin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmek için akıllı telefonunuzdaki bildirimleri kontrol edin.

Belirtilen adımların her biri Paytm Dokun ve Öde özelliği ile ödeme yapılabilmesini olanaklı kılıyor. Banka kartı ya da kredi kartı bulunmadan ödeme yapılmasını sağlayan özellik, kullanıcıların kart taşıma zorunluluğunu da ortadan kaldırdığı için oldukça fazla rağbet görüyor.