Akıllı Telefonların Avantajları ve Dezavantajları

Günümüzde online olmak istemeyen veya okuma yazma bilmeyenler dışında herkes akıllı telefon kullanıyor. Öte yandan akıllı telefonlar, sahip oldukları olağanüstü teknoloji özelliği ile günlük hayatımızın rutin işlerini ve iş yapma ve yaşam biçimimizi farklı araçları ile değiştiriyor.

Ancak akıllı telefon kullanırken sahip olduğumuz her şeyin; avantajları ve dezavantajları olduğunu unutmamalıyız. Akıllı telefon teknolojileri ile insanlarla iletişim kurmada günlük yöntemlerimizde değişiklik gösterdi. Günümüzde akıllı telefon teknolojisini kullanmadan, iş hayatımızdaki rutinlerimizi de tamamlayamıyoruz.

Daha fazla özelliği kullanmak ve özelliklerinden yararlanmak için; cep telefonu fiyatları çok yüksek olsa da; görüntülü arama yapabilmek, mesaj gönderebilmek, resim ve belgeleri düzenleyebilmek ve kaydedebilmek için akıllı telefonlardan yararlanıyoruz ve dünyanın her yerinden erişebilmek için cep telefonu maliyetlerine katlanıyoruz. Her şeyin avantajları ve dezavantajları olduğunu bilir. Akıllı telefonlarında, harika ve kötü yanları olduğu vardır.

Akıllı Telefonların Avantajlar

 • Bir akıllı telefon aldığımızda, teknolojisinin yanı sıra özelliklerini de satın alıyoruz. Her geçen gün yeni güncellemeler gelmekte ve yeni özellikler mevcut akıllı telefonunuza eklenmektedir. Akıllı telefonu profesyonel iş hayatınız da kullandığınızda, teknolojisi ve uygulamaları sayesinde ihtiyacınız olan birçok veriyi üzerinizde taşıyorsunuz. Öğrenciler ödevlerini, çalışanlar maillerini ve işlerini akıllı telefonları ile oldukları yerden bilgisayarlarını açmadan takip edebiliyorlar.
 • Taşıması kolay, birçok özelliği üzerinizde taşıya biliyorsunuz.
 • Sosyal medya da her an aktif olabilmek ve erişilebilir olmak. Günlük rutin hayatımız da yeni insanlar ile tanışmak, yakınlarımızın ne yaptığını takip edebilmek için sosyal medya çok büyük kolaylık sağlamaktadır ve bunun için de akıllı telefonlarımızı devamlı kullanırız.
 • Online piyasaları anlık takip, grafikleri görmeniz ve yorumlamanız için kolaylık sağlıyor.
 • Takip etmeniz gereken çocuğunuz, aile bireyiniz, evcil hayvanınız varsa akıllı telefonunuzu sayesinde evde kurduğunuz sistem ile anlık dünyanın neresinde olursanız olun takip edebilirsiniz.
 • İşlerinizi kurallaya bilir ve otomatik bir şekilde kendi rutini içerisinde yapmasını sağlaya bilirsiniz.
 • Akıllı telefonlar yeni moda trendlerinde de öncüdür.
 • Akıllı telefonlar sosyal statü göstergesi olarak da konumlanıyor.
 • Akıllı telefon ile çevrimiçi para kazanmaya olanak sağlayan birçok uygulama mevcut.

Akıllı Telefonların Dezavantajları

 • Zaman kaybı. Birçok farklı uygulama yükledikten ve oyun oynadıktan sonra, ekstra özellikleri nedeniyle çok fazla zaman kaybedilebiliyor. Çocuklar ve yaşlılar da uzun süre video izlemenin etkisi ile saatlerce vakitlerini geçiriyorlar. Öğrencinin rutin olarak izlemeye ve oynamaya bağımlı hale geldiği pek çok video oyunu var. Bu oyunlar, iyi ya da kötü olsun, bilinç altında birçok etki bırakıyor.
 • Akıllı telefonların insan vücudu üzerindeki zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Cep telefonlarının, radyasyon ürettikleri ve insanların bağışıklık sisteminde sorun yaşamalarına neden olduğu, çocuklarda kan kanseri olması ve insan vücudu ile ilgili daha pek çok farklı konu nedeniyle vücut da korkunç bir etkiler yarata biliyor.
 • Gizlilik sorunları. Akıllı telefon kullanıcıları, ne kadar pahalı telefon alsalar da pek bir şey değişmiyor ve verilerini farklı kurumlar ile paylaşmış oluyorlar. Bu kullandıkları işletim sistemi(ios&android) ile ilgili olabilir, yada indirdikleri bir uygulama ile ilgili olabilir. Farklı çözüm yöntemleri sunulsa da riskler devam ediyor. Telefonunuzu güvende tutmak için bulut teknolojisinden yararlana bilir, farklı şifreleme metotları kullana bilirsiniz. Ancak tüm bunlara rağmen telefonunuzdaki veri paylaşma riskini ortadan kaldırmıyorsunuz. Ve internete bağlı olduğunuz her an akıllı telefonunuzdaki veriler risk altında olabilir.

Akıllı telefonları doğru kullandığımızda birçok avantajı vardır, boş vakit geçirmek için değil profesyonel iş hayatımızın getirilerini karşılamak, kendimizi geliştirmek, online eğitimleri tamamlamak için kullandığımız da mükemmel faydaları vardır.

Çocuklarda akıllı telefonlarının olumsuz etkileri olduğunu göz ardı etmeden kısıtlı süreler ve kontrol altında çocukların telefon kullanımına izin verilebilir.