SimilarWeb Nedir?

SimilarWeb, bir web sitesine ne tür aramalar sonucunda ulaşıldığını, kullanıcıların yaptıkları aramalarda hangi kelimeleri kullandığı gibi detaylı bilgileri analiz eden bir programdır. Kolay ulaşılabilir olmak ve kullanıcı aramalarında ön plana çıkmak isteyen web site sahiplerinin kullandığı bu sistem, ziyaretçi trafiği ve anahtar kelime analizlerini görmenizi sağlar.

İçerik pazarlayan ve SEO çalışmaları ile arama motorlarında ön plana çıkmak isteyenler için büyük avantajlar sunan SimilarWeb, rakip performanslarını göstermesi bakımından da önem taşır.

SimilarWeb Nedir?

SimilarWeb, Or Offer tarafından Nir Cohen ile birlikte 2009 yılında İsrail’de kurulan bir bilgi teknolojileri şirketidir. Merkezi Londra’da bulunan şirket, internet tarayıcıları ve mobil uygulamalar aracılığıyla web siteleri için kullanıcılar hakkında fikir veren istatistiklere ulaşır ve bu konuda çeşitli analizler sunar.

SimilarWeb, web sitesi kullanarak hizmet sunan şirketlerin rakipleri ile ilgili bilgiler edinmesine, kendi bulundukları noktayı görmelerine ve geliştirmeleri gereken/eksik yönlerini tamamlamalarına yardımcı olur. Ziyaretçi trafiğinin nasıl işlediğini, kullanıcıların yaptıkları aramalarda hangi kelimeleri ve kelime gruplarını kullandığını ve web sitelerinin kullanıcılarla etkileşim oranlarını analiz eden sistem, yol gösterici bir rehber olarak düşünülebilir.

SimilarWeb, ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde kullanım hakkı sunar. Ücretsiz sürümde sadece 5 anahtar kelime üzerinden analiz yapma hakkınız vardır. Ücretsiz demo versiyon olarak kullanılan bu sürüm, SimilarWeb hakkında bilgi edinmek ve programı deneyimlemek isteyenler için uygun görülür. SimilarWeb programından tam performans sağlamak için ise üye olmanız gerekir. Ödeme işlemlerini tamamladıktan sonra detaylı raporlara ulaşabilir, internet sitenizle ilgili tüm sorgulama sonuçlarını görebilirsiniz.

SimilarWeb Ne İşe Yarar?

Web siteniz ile ilgili analiz bilgilerine ulaşmanızı sağlayan SimilarWeb hizmeti ile bilgi edinebileceğiniz konular şöyledir:

  • Web sitenizin ziyaretçi trafiği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Ayrıca ziyaretçilerin hangi aramalar sonucu size ulaştığını ve aramalarda kullandığı kelimelerin neler olduğunu da öğrenebilirsiniz.
  • Web sitenizin aranma yoğunluğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.
  • Web sitenizin kullanıcılarla olan etkileşim düzeyini görebilirsiniz.
  • Ziyaretçi sayınız ve trafiğiniz ile ilgili analizlere ulaşabilirsiniz.
  • Web siteniz için kullandığınız anahtar kelimelerin sıralaması ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Detaylı analizler sonrası web sitenizi daha görünür kılmak için gereken stratejileri belirleyebilirsiniz. SimilarWeb, size yaptığınız işi yansıtır. Ziyaretçi trafiğinizi artırmak için yapmanız gerekenleri gösterir ve SEO çalışmalarınızı nasıl düzenlemeniz gerektiği konusunda fikir verir.

Uygulamanın Amacı Nedir?

Uygulamanın amacı web siteniz ile ilgili ziyaretçi trafiğinizi artırmak, web sitenizi gerekli alanlarda geliştirmek ve SEO çalışmalarınızı aramalara uygun şekilde düzenlemek için size istatistik, analiz ve veriler sunmaktır. İş amaçlı kullandığınız web sitelerinizin rakipleriniz karşısında bulunduğu konum ve bu konumu yükseltmek için gerekenler, bu program sayesinde ortaya çıkar.

SimilarWeb kullanmak için öncelikle web sitesine girerek üye olmanız gerekir. SimilarWeb adresinde bulunan “Analyze any web site or app” yazan bölüme gelerek web site adresinizi yazabilir, ücretsiz demo versiyonunu kullanarak programın nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca web siteniz için en çok hangi anahtar kelimeler ile arama yapıldığını görüp, ziyaretçi sayınızı artırmak için çeşitli stratejiler de geliştirebilirsiniz.

Demo versiyonu 5 anahtar kelime ile dönüt verdiği için istatistikler yeterli olmayabilir. SimilarWeb programını gelir elde etmek ve e-ticaret sitenizi geliştirmek için kullanıyorsanız ücretli versiyonu sizin için daha avantajlı olacaktır. SimilarWeb’in ücretli versiyonunu kullanmak istediğinizde ise aylık ödemeniz gereken ücret 699$’dır.

Mobil cihazlar ile uygulamaya ulaşma imkânı da bulunan program; uygulamanızın mobil cihazlara indirilme oranı, günlük ve aylık zaman dilimlerine göre kullanıcı sayı ortalaması ve kullanıcıların uygulama üzerinde ne kadar vakit geçirdiği ile ilgili konularda da analizler sunar.