Şehirlerin Canlı Gezilebileceği Uygulamalar

45

Seyahat etmek herkesin hayali. Ancak hem ekonomik koşullar hem de iş temposu seyahat etmek isteyen pek çok kişinin yoluna taş koymaktadır. Seyahat etmeyi seviyor ve merak ettiğiniz şehirlere online olarak ulaşmak istiyorsanız sizin için beş farklı online gezi siteleri önerimiz var. Birbirinden farklı kullanıcı deneyimleri sunan bu platformlar ile pek çok farklı şehri inceleme ve seyahat etme şansını yakalayabilirsiniz.

Drive and Listen

Dünya çapında 50’den fazla ülkede pek çok farklı mekânda seyahat etmenizi sağlayan bir uygulama olan Drive&Listen, seyahat etmek isteyen kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunuyor. Google Street View ile benzer bir deneyim sunan uygulama, bu platformdan farklı olarak sanal gerçeklik ve hareket etmek için bir yere tıklamanızı gerektirmeyen pratik kullanım imkânı sağlıyor.

Drive and Listen aynı zamanda kullanıcılarına seyahat ederken eş zamanlı yerel radyoyu dinleme ve gezdiğiniz sokak seslerini duyma avantajlarını sunuyor.

Uygulamayı kullanmak için sayfayı ilk ziyaret ettiğinizde siyah beyaz bir ekran sizi karşılamaktadır. Daha sonra online gezilecek yerler arasından seçtiğiniz ülke ve mekâna göre görüntüler ve sesler ekranınıza gelir. Örneğin, Prag’da dolaşabilir; eşzamanlı olarak Prag’da yayın yapan bir radyo ve sokak sesleri eşliğinde şehir ambiyansıyla seyahat etme şansını elde edebilirsiniz.

Uygulamada aynı zamanda sokak seslerini ve kontrol hızını ayarlayabilir; radyolar arasında geçiş yapabilirsiniz. Araç, bisiklet, motosiklet, kayak, paraşüt, gemi, uçak gibi pek çok farklı seyahat aracından istediğinizi seçebilirsiniz.

Google Earth

Google Dünya olarak tercüme edebileceğimiz Google Earth, adından da anlaşılabileceği gibi dünya haritası oluşturan bir platformdur. Bunun için gezegenin çevresindeki bir milyardan fazla uydu ve cihazdan elde edilen görüntüler birleştirilmektedir.

2001 yılında ilk sürümü yayınlandıktan sonra sürekli olarak güncellenen Google Earth, kullanıcılara pek çok farklı çözünürlükte görüntülere ulaşma imkânı sunar.

Google Earth sanal gezinti ile yapabileceklerinize örnekler vermemiz gerekirse:

  • İstediğiniz pek çok farklı ülkeyi ve mekânı ziyaret edebilirsiniz.
  • Zamanda geriye yolculuk yapabilirsiniz. Her yerde geçerli olmasa da bazı mekanlarda 1930’lara kadar mekânın eski hallerini görme imkanınız vardır.
  • Su altı mekanları gezebilir; okyanusun derinlerine dalabilirsiniz.
  • Cetvel aracını kullanarak gökyüzünü keşfedebilirsiniz.
  • Gündoğumu ve günbatımını izleyebilirsiniz.
  • İşinizle ilgili güncel veriler toplayabilirsiniz. Trafik akışı, demografik bilgiler gibi verilere kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Ünlü kaşiflerin rotalarını izleyebilirsiniz. Hillary’nin Everest’e tırmanışını, Marco Polo’dan Christopher Columbus’a kadar pek çok farklı kâşifin keşfine tanıklık edebilirsiniz.

Skyline Web Cam

Bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi pek çok farklı cihazla giriş yapabileceğiniz Skyline Web Cam platformu Amerika, Asya, Avrupa ve Okyanusya gibi pek çok farklı kıtadaki şehirlerden sanal gezinti mekanları sunar.

SkyLine Web Cam seçtiğiniz mekanların canlı görüntülerini sizlere gösteren bir platform olup, kameraların bulunduğu yerdeki görüntüyü online bir şekilde kullanıcıya aktarır. Aynı zamanda bölgedeki saat ve hava durumu bilgilerine de erişmenizi sağlar. Zaman atlamalı video seçeneği de mekânın bir günlük hızlandırılmış akışını sizlere sunar.

Google Mars

Mars’a yapılan yolculuklar ve gelecekteki yaşamın Mars’ta devam edeceğine dair teoriler Mars gezegenine olan ilgiyi ciddi anlamda arttırmıştır. Google Earth’ın bir parçası olan Google Mars, 2009 yılından itibaren kullanıcılara sunulan ücretsiz bir gezinti platformudur.

Gezegene yapılan ziyaretler, arttırılan uydu ve kamera sistemleri ile birlikte eskisinden daha net görüntüler kullanıcılara aktarılmaktadır. Google Mars ile Mars’ta yer alan coğrafi bölgeleri ve önemli konumları (krater, tepe vs.) görebilirsiniz.

360 Cities

Panoramik fotoğrafların bulunduğu 360 Cities, 360 derece çevirerek detaylıca inceleyebileceğiniz görsellerden oluşur. Platformda pek çok farklı şehir ve mekândan çekilen fotoğraflar yer almaktadır.

10 yılı aşkın süredir hizmet veren online gezi sitesi eğitim yayıncıları, hizmet sağlayıcıları, VR/MR/AR geliştiricileri ve dijital reklam ajansları gibi pek çok firmanın başvurduğu bir platformdur. Dünyanın dört bir yanından binlerce profesyonel fotoğrafçının aktardığı kaliteli görsellere 360 Cities ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.