Google Earth Nedir? Google Earth Nasıl Kullanılır?

Dünya üzerinde gezip görülecek pek çok alan bulunur. Fakat gezip görmek istediğiniz yerler için ne zamanınınız ne de bütçeniz yeterli olmayabilir. Afrika’da dolaşmak, Hindistan sokaklarını karış karış gezmek, Amerika kıtasına ayak basmak, Dünya’nın en uç noktalarından birisi olan Kuzey Kutbu’nda bir gün geçirmek belki de sizin için hayal olabilir. Fakat gelişen teknoloji sayesinde hayalleriniz gerçeğe dönüşebilir.

Dünya’nın tüm noktalarını gezmenizi sağlayan Google Earth, aynı anda birden fazla noktada bulunmanıza yardımcı olur. Sadece bu dünyayı değil aynı zamanda evreni de bu yazılım sistemi sayesinde keşfedebilirsiniz. Ayrıntıları en net açı ile görmenizi sağlayan bu sistem, sizi sanal bir yolculuğa çıkarır.

Birçok navigasyon cihazına ilham kaynağı olan Google Earth, piyasaya çıktığı ilk günden itibaren güncellemelerle beraber kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Google Earth sanal olarak şehirleri gezebileceğiniz eşsiz bir deneyim sunar.

Google Earth Nedir?

İlk olarak 2006 yılında hayatımıza giren Google Earth, Keyhole adlı yazılım şirketi tarafından ortaya çıkarılmıştır. Pek çok noktayı keşfedebilmenizi sağlayan Google Earth, bir nevi gezegenin en gerçekçi fotorealistik versiyonudur.

Haritadan farklı olarak bir bölgenin tüm noktalarını görebilir, sokaklarından caddelerine kadar tüm noktalarını gezebilirsiniz. Gidip göremediğiniz yerleri bu yazılım sayesinde görebilir, o bölge hakkında görsel bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin; İstanbul’da otururken kendinizi Paris’in sokaklarında gezerken bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu sistem sayesinde bir yere gitmeden önce o bölge hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Bir şehrin sokaklarını gezerken alışveriş merkezi, lokanta, kafe gibi pek çok yeri hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Google Earth Nasıl Kullanılır?

Hayatınızda hiç görmediniz coğrafi bölgelere ulaşmak, tarihi noktaları ziyaret etmek istemez misiniz? Tüm bunları yapabileceğiniz bir program olan Google Earth, uzak noktaları size yakınlaştırır. Bu program sayesinde belki de hayatta hiç gidemeyeceğiniz ve iklim değişikliğinden en çok etkilenen Antarktika kıtasına adım atabilirsiniz.

Google Earth aynı zamanda farklı açılardan çekilmiş pek çok bölgenin 3D görüntüsünü de içerir. Google algoritması sayesinde bir yerin manzarası kullanıcılara 3D olarak sunulur.  Böylece 3 boyutlu görüntü sistemi sayesinde ülkelerin, şehirlerin ve coğrafi alanların en net ve canlı görüntüsüne erişebilirsiniz. Fakat bu sistem sadece 3D haritalandırma yapılmış bölgelerde geçerlidir.

Türkiye’deki mobil cihazlar üzerinden normal şartlarda bu programa erişemezsiniz. Çünkü Türkiye’de bu uygulama erişime açılmadı. Eğer mobil cihazlardan bu siteme girmek istiyorsanız şu adımları takip etmelisiniz:

  • Herhangi bir VPN uygulamasını açın,
  • Türkiye dışında farklı bir ülke ile bağlantı sağlayın,
  • Akıllı telefonun ayarlar bölümünden Google seçeneğine tıklayın,
  • Google Hesabına giriş yapın,
  • Açılan pencerede yer alan Google hesabınızın yerine başka bir hesap oluşturun,
  • Ekran kilidini veya şifrenizi girin,
  • Yeni bir hesap açtıktan sonra Google Play Store’a giriş yapın,
  • Buradan arama kısmına Google Earth yazarak indirme işlemine başlayın,

Google Earth Ücretli Mi?

Dünyanın neredeyse birebir kopyası olan Google Earth;  web, mobil ve masaüstü olmak üzere üç versiyona sahiptir. Geniş bir ekosisteme sahip olan bu yazılım sayesinde dünyanın çevresinde rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Dünyanın keşfedilmemiş pek çok noktasını keşfedebilir, yeni yerler öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey Google Earth’e girmek ve ona kendinizi kaptırmaktır.

Bu yazılım sistemi size sadece dünyanın kapılarını aralamaz aynı zamanda dış dünya ile de bağlantı kurmanızı sağlar. Samanyolu galaksisi üzerinde gezintiye çıkabilir, evrenin güzelliğine göz atabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan bu platformdan herkes dilediğince yararlanabilir.