2021’de App Store ve Play Store’da En Fazla İndirilen Uygulamalar

Bilindiği üzere cep telefonları ve tabletler, günümüzün en çok kullanılan teknolojik aletlerindendir. App Store, İOS tabanlı Apple şirketine ait telefon ve tabletlere, mobil cihazlara uygulama indirmek için kullanılan bir platformdur. Play Store ise Android tabanlı mobil cihazlara uygulama indirmek için kullanılan bir platformdur.

Özellikle akıllı telefonlar, günlük hayatın vazgeçilmez aletlerinden biri olduğu için insanlar, en çok ihtiyaç duydukları uygulamaları telefonlarına indirmektedir. Örneğin, fotoğraf düzenleme uygulamaları, not tutma ve ses kaydetme uygulamaları telefonlarda en çok bulunan uygulamalardandır.

2021 Yılında App Store’da En Fazla İndirilen Uygulamalar

App Store tarafından yapılan açıklamaya göre 2021’de Zoom gibi video konferans uygulamaları listede olmamasına rağmen oldukça fazla indirilme oranına sahip uygulamalar arasında yer alıyor. Bunun sebebi ise pandemi ile birlikte gelen online ders ve toplantılar. İşte 2021 yılında App Store’da en çok indirilen uygulamalar;

  • Tik Tok: Son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Tik Tok, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Öyle ki App Store tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz yıl en çok indirilen sosyal medya platformu açık ara Tik Tok olmuştur. Tik Tok, insanların eğlence amaçlı kısa kesitler paylaşabildikleri sosyal bir platformdur.
  • Snapchat: App Store’da en çok indirilen uygulamalar arasında yer alan Snapchat, özellikle fotoğraf çekmeyi seven kişiler tarafından büyük ilgi görüyor. Tabii uygulamaya yeni gelen özellikler, sadece fotoğrafla alakalı değil. Bu sebeple Snapchat, App Store’da en çok indirilen uygulamalar arasında olmayı başardı.
  • Spotify: En popüler şarkı dinleme uygulamaları arasında yer alan Spotify, App Store’da en çok indirilen uygulamalar arasında başı çekiyor. Spotify’a gelen yeni güncelleme, uygulamayı sadece iyileştirmekle kalmadı ayrıca yeni müşteriler de çekti.
  • Google: App Store’da en çok indirilen uygulamalar arasında sürpriz isimlerden biri olan Google, günümüzün en popüler tarayıcılarından bir tanesi. Sürpriz isimler arasında yer almasının nedeni ise iPhone kullanıcılarının genelde safari adlı tarayıcıyı kullanması.
  • Whatsapp: Artık neredeyse herkes tarafından kullanılan Whatsapp, kendini geliştirmeye devam ediyor. Öyle ki App Store’da en çok kullanılan uygulamalar arasında yer almasına istinaden bir de en çok indirilen uygulamalar arasında yer alıyor.

2021 Yılında Play Store’da En Fazla İndirilen Uygulamalar

Play Store, Android tabanlı mobil cihazlar için geliştirilmiş bir uygulama edinme platformudur. En çok kullanılan uygulama edinme platformlarından biri olan Play Store’da binlerce uygulama bulunuyor. İşte 2021 yılında Play Store’da en çok indirilen uygulamalar;

  • Instagram: En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, Play Store’da indirme rekorları kırıyor. Normalde bir fotoğraf paylaşma uygulaması olan Instagram, geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme alarak kısa reels videoları paylaşımına da imkân tanıdı. Bu güncelleme ile birlikte Instagram, birçok yeni kullanıcı elde etmeyi başardı.
  • Microsoft Teams: Online ders ve toplantılara öncülük eden uygulama Microsoft Teams, özellikle pandeminin hayatımıza girmesi ile birlikte en çok kullanılan uygulamalar arasında yer almaya başladı. Microsoft Teams uygulamasına yeni güncellemeler getirerek Play Store’da en çok indirilen uygulamalar arasında yer edinmeyi başardı.
  • Netflix: En çok tercih edilen film ve dizi izleme platformlarından biri olan Netflix, son zamanlarda Play Store kullanıcılarının gözdesi haline gelmiş durumda. Bunun en büyük nedeni ise mobil Netflix uygulamasına gelen yeni güncellemeler.
  • QR ve Barkod Okuyucu: Yine pandeminin hayatımıza girmesi ile birlikte daha çok popüler olan QR ve barkod okuyucular hemen hemen her yerde kullanılmaya başladı. Daha çok hizmet sektöründe kullanılan barkodlar sayesinde kafe gibi yerlerde menüler dijital olmaya başlayınca QR ve barkod okuyucu, en çok indirilen Play Store uygulamaları arasına girmeyi başardı.